Gıda Hattı

Denizli’de yeni endemik bitki türü keşfi

18 Temmuz 2017, 17:18
Paylaş
Denizli’de yeni endemik bitki türü keşfi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Ege Üniversitesi araştırma ekibi tarafından Denizli’nin Acıpayam İlçesi'ndeki Sami Soydam Sandalcık Barajı ve Hidroelektrik Santrali sahası içinde yapılan incelemede, “Ekimiaozcan-secmenii” adı verilen yeni bir endemik bitki türü keşfedildi.

Zengin bir floraya ve biyoçeşitliliğe sahip olan ülkemizde, yeni bir endemik bitki türü keşif haberi, Denizli’den geldi.

endemik-bitki-ekimiaozcan-secmenii-gidahattiBiyoçeşitliliğin korunması

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Türkiye'nin sahip olduğu zengin biyoçeşitliliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılması için araştırmaların sürdürüldüğü kaydedildi.

Bu kapsamda, DKMP Genel Müdürlüğü ile Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü araştırma ekibinin Denizli'nin Acıpayam ilçesinde bulunan Sami Soydam-Sandalcık Barajı ve HES sahası sınırları içerisinde yaptığı çalışmalarda, yeni bir bitki türü keşfedildi.

denizli-endemik-bitki-turu-ekimiaozcan-secmenii-gidahattiKoruma altına alındı

Açıklamada, bulunan bitki türünün, ülkemiz monotipik endemik türleri arasında yer alan Ekimia cinsine ait olan ve 'Ekimiaozcan-secmenii' adı verilen bir tür olduğu, tek nokta endemik ve sınırlı lokasyonda yayılış gösterdiği ifade edildi. Keşfedilen yeni türün korunması maksadıyla gerekli hassasiyet gösterilerek arazi çalışmaları yapıldığı ve türün Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından koruma altına alındığı belirtildi.

veysel-eroglu-gidahatti "Endemik türler geleceğe taşınmalı"

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, türü korumaya yönelik olarak yapılan çalışmaların büyük bir önem taşıdığını belirterek, “Ülkemiz endemik türler açısından oldukça zengin bir konumda bulunuyor. Bizlere düşen görev ise bu zenginliğimize gözümüz gibi bakmak ve bu türlerin geleceğe intikalini sağlamaktır.” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.