AramaArama
Gıda Hattı

Denizli’de deprem korkuttu!

20 Mart 2019, 12:18
Paylaş
Denizli’de deprem korkuttu!

Denizli'de merkez üssü Acıpayam ilçesi olan 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 09.34'te meydana gelen deprem, başta İzmir olmak üzere çevre illerde de hissedilirken, Denizli Valiliği depremde can kaybı yaşanmadığını açıkladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Denizli'de meydana gelen depremde bazı kerpiç evler ile ahırların yıkıldığını açıkladı.

Denizli'de deprem: 28 artçı sarsıntı yaşandı

AFAD Türkiye Deprem Veri Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Denizli’nin Acıpayam ilçesinde saat 09.34’te yerin 10.76 kilometre altında 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre hafif yaralanan vatandaşlar bulunurken, bazı kerpiç evler ile ahırların yıkıldığı belirtildi. Depremin sonrasındaki ilk saatte en büyükleri 4.8, 4.5 ve 4.2 olan 28 artçı sarsıntı meydana geldi. Depremin gerçekleştiği noktaya en yakın yerleşim yerinin 2.80 kilometre ile Acıpayam’ın Yeniköy’ü olduğu tespit edildi.

Deprem İzmir ve çevre illerde de hissedildi

Deprem Denizli’nin yanı sıra Aydın, Burdur, İzmir, Antalya ve yakın çevrede hissedildi. Deprem sonrası İçişleri Bakanlığı AFAD koordinasyonunda AFAD Denizli itfaiye, sağlık ve emniyet ekipleri bölgede çalışmalarını sürdürürken, ekiplere takviye amacıyla AFAD İzmir ve AFAD Afyonkarahisar Arama Kurtarma Birliklerinden iki ekip yola çıkarıldı.

Köylerde evler hasar gördü, ahır yıkıntılarından hayvanlar kurtarıldı

Deprem Acıpayam ilçe merkezi ve bazı köylerde hasara yol açarken, yıkılan ahırlarda göçük altında kalan büyükbaş hayvanlar vatandaşlar tarafından kurtarıldı.

Depremin en fazla zarar verdiği mahallelerin başında gelen 150 haneli Yeniköy'de 10 adet evin kullanılmaz hale geldiğini belirten Mahalle Muhtarı Mehmet Biçer, "Bahçe duvarları, güneş enerjileri yıkılan evlerimiz var, yıkılan ahırlar var, ahırlara henüz bakamadık, duyuru yaptık vatandaşların evlerine girmemeleri için anonslar yapıyoruz. Evleri zarar gören vatandaşlar bildirmeye başladı. Çok şükür can kaybımız yok. Türk Kızılayı’nı aradık onlar da bölgeye ekip gönderdiklerini söylediler" diye konuştu.

Denizli'nin Apa Mahalle Muhtarı Feridun Arman da, 200 hanelik köyde bir evin yıkıldığını, çok sayıda evin de hasarlı olduğunu söyledi.

Uçarı Mahalle Muhtarı Serkan Aydın ise 120 hanelik köyde 15 evin yıkıldığını, 3 kişinin de yaralandığını dile getirdi.

Denizli Valiliği’nin açıklaması

Denizli Valiliği de depremde can kaybı yaşanmadığını bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“20 Mart 2019 tarihinde saat 09.34 de Acıpayam ilçesi Yeniköy Mahallesi merkez üslü meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından Valiliğimiz koordinasyonunda Acıpayam Kaymakamlığı, İl Jandarma Komutanlığı, AFAD İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Kızılay Başkanlığı, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili tüm kurumlar deprem bölgesine intikal etmiş ve çalışmalara derhal başlanmıştır.

Meydana gelen depremde Oğuz ve Yeşildere mahallelerinde eski toprak yapılardan bazılarının yıkıldığı ve çatlakların oluştuğu tespit edilmiş olup, hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Meydana gelen depremde can kaybı ve yaralanma yoktur.”

Bir program nedeniyle Ankara'da bulunan Denizli Valisi Hasan Karahan da, ilk belirlemelere göre yaklaşık 10 evde hasar bulunduğunu kaydetti. Karahan, “Bunların bir kısmı eski köy evleri. Bazı evlerde çatlaklar olduğu söyleniyor. Hafif yaralı 3 vatandaşımız var şu anda. Şu ana kadar ulaştığımız bir can kaybı yok. Bütün ekiplerimiz olay yerinde. Vatandaşın ihtiyaçlarını karşılıyorlar” şeklinde konuştu.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.