Gıda Hattı

Denizli DENKÖYDER tarım bilgi bankası kuruyor

27 Ağustos 2006, 17:42
Paylaş

Denizli Köylerini Kalkındırma Derneği (DENKÖYDER), tarımla uğraşacak kişiler için tarım bilgi bankası kuruyor. Ýnternette oluşturulacak ve çiftçilerin adreslerinin yer alacağı bilgi bankasıyla tüketiciler veya tüccarlar hangi ürünün nasıl, nerede ve hangi standartlarda üretildiğini bulabilecek. Çiftçi de kolaylıkla ulaşabileceği için ürününü değerinde satma imkanına kavuşacak.
DENKÖYDER Başkanı Mahmut Aydoğan, yaptığı açıklamada, 2002 yılından bu yana eğitim, sağlık, tarım ve sosyal alanlarda faaliyette bulunduklarını, son katıldıkları İstanbul Tarım Fuarı'nda (Agro Eurasia 2006) Denizli'nin 10 tarım ürününü tanıttıklarını söyledi. Aydoğan, "Fuarda bize 24 metrekare yer tahsis edildi. Denizli'de yetiştirilen

Denizli Köylerini Kalkındırma Derneği (DENKÖYDER), tarımla uğraşacak kişiler için tarım bilgi bankası kuruyor. İnternette oluşturulacak ve çiftçilerin adreslerinin yer alacağı bilgi bankasıyla tüketiciler veya tüccarlar hangi ürünün nasıl, nerede ve hangi standartlarda üretildiğini bulabilecek. Çiftçi de kolaylıkla ulaşabileceği için ürününü değerinde satma imkanına kavuşacak.
DENKÖYDER Başkanı Mahmut Aydoğan, yaptığı açıklamada, 2002 yılından bu yana eğitim, sağlık, tarım ve sosyal alanlarda faaliyette bulunduklarını, son katıldıkları İstanbul Tarım Fuarı'nda (Agro Eurasia 2006) Denizli'nin 10 tarım ürününü tanıttıklarını söyledi. Aydoğan, "Fuarda bize 24 metrekare yer tahsis edildi. Denizli'de yetiştirilen en az 10 tarım ürününü tanıttık" dedi.
Aydoğan, tarım ürünlerinin ve makinelerinin sergilendiği Avrasya bölgesinin en büyük tarım fuarı olan İstanbul Tarım Fuarı'nda en çok ilgiyi organik meyvelerin gördüğünü açıkladı. Denizli'ye özdeşleşmiş tarım ürünlerini fuarda sergileyen üreticilerin ilgiden memnun kaldığını bildiren Aydoğan, "Bölge çiftçilerini dünyaya tanıtmayı amaçladık. Amacımız üreticiyi tarımla ilgili resmî kurumlarla ve aracıyla tanıştırmak, tarımda söz sahibi yapmak" şeklinde konuştu.
Fuarda kurulan Denizli standını Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in de ziyaret ettiğini anlatan Mahmut Aydoğan, açtıkları hatıra defterini imzaladığını ve başarılarından dolayı kendilerini kutladığını belirtti. Aydoğan, "Üreticilerin ürünleri hakkıyla tanıtılması gerekiyor. Dünya pazarlarına açılması bu fuarlar çok önemli. Bu fuar bize bir ufuk kazandırdı. Bundan sonraki fuarlarda üreticilerimizi fuarlarda organize edilecek ve temsil edilmesine imkân sağlayacağız. DENKÖYDER olarak sitemizde üreticilerimiz için bilgi bankası kuracağız. Burada nerde, hangi ürün nasıl yetiştirilir? Hangi standartlarda üretiliyor? Gibi bilgilerin yanı sıra üreticilerin adresleri bulunacak bir bilgi bankası oluşturacağız" ifadelerini kullandı.
Kurulacak tarım bilgi bankasının arcılığı ile dışarıdan alım yapacak kişiler ulaşıp kendilerinin referansıyla alım yapmasına aracı olacaklarını kaydeden
Aydoğan, "Dışarıdan alım yapan ithalatçılar güvenilir kaynaklar istiyorlar. Biz güvenilir kaynak olarak referans olacağız. Üreticilerin ürettikleri ürünleri bize yönlendirmelerini isteyeceğiz. Bunun için üreticilerden bir ücret talep etmiyoruz. Ücretsiz bunları dünya pazarına açacağız" dedi. DENKÖYDER olarak tarımda bir bilgi bankası kurulmasının ardından özellikle organik tarım ürünlerini yetiştirilmesine katkı sağlayacaklarının altını çizen Aydoğan, "Çünkü Avrupa'da organik üretilen ürünlerin pazarlama sıkıntısı yok" diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.