AramaArama
Gıda Hattı

Denizlerde yaşayan ejderha: Deniz ejderi

28 Ağustos 2021, 09:57
Paylaş
Denizlerde yaşayan ejderha: Deniz ejderi

Çok sıra dışı bir balık olan deniz ejderinin genom dizilemesi ortaya konulmuştur. Deniz ejderleri (Phyllopetryx taeniolatus) Batı ve Güney Avustralya'da kıyı açıklarında yaşmaktadırlar. Biyologlar, deniz ejderinin diş eksikliği ve yaprak benzeri belirgin uzantıları gibi bazı dış özelliklerinin genetik temelini bulmuşlardır.

Deniz ejderleri, denizatı ve pipefishes ile birlikte Syngnathidae ailesine aittirler. Adları, vücutlarının ejderha benzeri şekline ve yaprak benzeri özel deri uzantılarının muhteşem rengine atıfta bulunmaktadır.

Deniz yosununun görünümünü taklit etme yetenekleri nedeniyle kamuflaj konusunda uzman olarak kabul edilmektedirler. Syngnathidae ailesinin diğer üyeleri gibi özel adaptasyonlar ve davranışlar sergilemektedirler.

Tüp şeklinde, dişsiz ağızları vardır. Yiyeceklerini, küçük kabukluları emmek ve bütün olarak yutmak için uzun burunlarını kullanmaktadırlar. Karın, pelvik yüzgeçleri ve balıklara özgü pulları yoktur. Bunun yerine tüm vücutlarını kaplayan kemikli bir kabuğa sahiptirler.

Yatay olarak yüzemezler. Ancak mercan resiflerinde ve sığ kıyı sularında, başları aşağı eğik şekilde neredeyse dikey olarak yavaşça süzülürler.

Denizatları gibi, deniz ejderleri de dişsizdir. Diğer denizatı türleri gibi, deniz ejderi erkekleri de vücutlarının dışına bağlı yumurtaları korumaktan sorumludurlar.

Araştırmacılar, deniz ejderlerinin genomunu dizilerken bu canlılarda cinsiyet belirleme, dişsizlik ve yeni gelişen deri uzantıları üzerinde çalışmışlardır. Ayrıca araştırma ekibi, genellikle yüzgeç gelişimini kontrol eden bu evrimsel gelişimden bir dizi genin sorumlu olduğunu bulmuşlardır. Deniz ejderlerinin yaprağa benzer deri uzantıları bu nedenle oldukça değiştirilmiş yüzgeç ışınlarıdır.

Genom analizi, diş gelişimine katkıda bulunan birkaç genin eksik olduğunu göstermektedir. Araştırma ekibi, faringeal dişlere sahip iyi araştırılmış bir model organizma olan zebra balığında bu geni susturarak karşılık gelen “scpp5 geni” hakkındaki hipotezi test etmişlerdir.

Beklendiği gibi, mutasyona uğramış balıkların dişlerinde azalma görülmüştür. Diş kaybından sorumlu eksik genin işlevi böylece moleküler-biyolojik CRISPR-Cas tekniğiyle kanıtlanmıştır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.