Gıda Hattı

Denizbank'tan Atasancak Tarım Projesine 30 Milyon Dolarlık Finansman

20 Eylül 2007, 17:02
Paylaş

Denizbank, Sancak ve Ata Gruplarının ortaklaşa yürüttüğü AtaSancak Acıpayam Tarım İşletmesi projesi için 2,5 yıl ödemesiz, 8,5 yıl vadeyle 30 milyon dolarlık finansman sağladı.

Bu yatırım için finansman desteği aradıklarını ve Denizbank'ın 30 milyon dolarlık kredi ile kendilerine finansman desteği sağladığını kaydeden Sancak, “Türkiye'nin uluslararası ölçekte rekabet edebilir sektörlerinden biri tarım ve hayvancılıktır. Eğer girişimciler ciddi bir şekilde konuyu ele alırlarsa, Türkiye gelecekte bu sektörde harikalar yaratabilir” diye konuştu.

55 milyon dolarlık yatırım

Ethem Sancak, projenin yatırım maliyetinin 55 milyon dolar olduğunu, şimdiye kadar 30-40 milyon dolar harcama yapıldığını belirterek, bu yılın Aralık ayında 1.600 adet Angus tipi süt ineğinin çiftliğe geleceğini ve 4 bin 800 inek kapasitesinin 2008 Ağustos ayına kadar tamamlanacağını bildirdi.

Çiftliğin 6-7 yılda kendini amorti edebileceğini ifade eden Sancak, Türkiye'de üretilen 12 milyon litre sütün sadece 2 milyon litresinin sanayi tarafında işlenen beyaz süt olduğunu, kendilerinin de burada Avrupa standartlarında süt üretecekleri için pazarlama problemi yaşamayacaklarını söyledi.

Sancak, çiftlikteki yıllık süt üretim hedefinin 45 bin ton olduğunu, bir inekten 30 litre günlük süt beklendiğini belirterek, çiftlik sayısını artırmayı düşündüklerini ve bu konuda işbirliklerine açık olduklarını vurguladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.