AramaArama
Gıda Hattı

Deniz yosunu tuz yerine kullanılabilir mi?

12 Temmuz 2016, 10:57
Paylaş
Deniz yosunu tuz yerine kullanılabilir mi?

Araştırma kuruluşu Fraunhofer’deki araştırmacılar, tuz yerine doğal olarak tuzlu bir tada sahip olan deniz yosunu kullanmaya yönelik araştırmalar yapıyor. Esas hedef, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tavsiyesini aşan tuz tüketimi için bir çözüm bulmak.

Birçok gıdada değişen miktarlarda bulunan tuz olmazsa, gıdalar tatsız ve yavan bir his bırakır.

Fraunhofer İşlem Mühendisliği ve Ambalaj Enstitüsü’nden Dominic Wimmer, “doğal bir tat iyileştirici olarak görev yapan ve koruyucu bir etki gösteren tuz, insan vücudu için de gerekli bir madde” şeklinde konuştu.

Bununla birlikte, çok fazla tükettiğimizde bu olumlu etkiler ortadan kalkıyor.

tuz-gidahatti

Tuz tüketimi WHO tavsiyesinin üzerinde

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan en yeni rakamlara göre, Avrupalılar günde 8 ile 12 gram arası tuz tüketiyor. Tavsiye edilen tuz tüketim miktarı ise 5 gram.

Tuzun ortaya çıkardığı sorunun nedeni içerdiği sodyum. Sodyum yüksek kan basıncına (yüksek tansiyon) ve kalp hastalığına katkıda bulunabiliyor. Fazla sodyum alımı nedeniyle böbrek hastalıkları, osteoporoz ve hatta mide kanseri gibi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.

Avrupa Birliği (AB) tarafından finansman sağlanan TASTE projesinde, Fraunhofer araştırmacıları, deniz yosununun tuz yerine kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için Avrupa’nın çeşitli yerlerinden ortaklarla birlikte çalıştı.

deniz-yosunu-gidahatti (3)

Kahverengi alg, tuz ikamesi olarak kullanılabilir

Potasyum, magnezyum ve iz elementler içeren tuzlu su algi, doğal olarak tuzlu bir tada sahip.

Araştırmacılar kahverengi algin tuz ikamesi olarak kullanılabileceğine ve gıdaların tuz içeriğini azaltmaya yardımcı olabileceğine karar verdi.

TASTE projesi çerçevesinde yapılan araştırmada, Avrupa bölgesinde yetişen 3 farklı kahverengi tuzlu su yosunu incelendi.

Araştırmacılar piyasadaki tuz ikamelerini de inceledi. İkameler arasında mineral tuzları, aromalar ve tat arttırıcılar bulunuyor.

Wimmer, “deniz yosununu nasıl işleyeceğimize karar vermek için bir ölçüte ihtiyaç duyduk” dedi. Hazırlık çalışmaları çerçevesinde tüm proje ortaklarının anlayacağı ortak bir tat dili geliştirildi.

deniz-yosunu-gidahatti (2)

Araştırma detayları

Araştırmacılar, deniz yosunu türlerinde bulunan maddeleri belirledi ve endüstriyel olarak, tuz ikamesi şeklinde üretilebilecek bir alg ürünü elde etmeye çalıştı.

Araştırmacılar deniz yosunu kullanılarak üretilen ekmek, et ürünü ve diğer ürünlerin tadının nasıl olduğunu da inceledi. Varılan sonuca göre, deniz yosunu tozunun kahverengimsi-yeşil rengi pişirmeden sonra da belirgindi. Bu, pek arzu edilen bir özellik değil.

Deniz yosununun tuzlu tadı da tuz kadar güçlü değil. Ancak deniz yosununu işlemek ve tuz içeriğini azaltmaya yardımcı olmak mümkün.

Wimmer, tuzu tamamen ikame etmenin mümkün olmadığını, ancak deniz yosunu tozunun fonksiyonel bir bileşen olarak kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.