Gıda Hattı

Deniz ve okyanuslarda mikroplastik tehlikesi

1 Temmuz 2016, 11:58
Paylaş
Deniz ve okyanuslarda mikroplastik tehlikesi

Dünyanın en prestijli bilimsel dergilerinden biri olarak kabul edilen Science dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre yüksek oranda polistiren maddesine (bir tür plastik) maruz kalan tatlı su levrek larvaları bu partikülleri doğal gıdalara tercih ediyor.

BBC’ye konuşan İsveçli araştırmacılar denizlerdeki genç balıkların plastiğe bağımlı olduğunu açıkladılar.

Plastiğe maruz kalan genç levrekler daha küçük ve daha yavaş kalıyor ve avcı balıklara daha kolay yem oluyor.

Araştırmacılar kozmetik endüstrisinde kullanılan mikro boncukların yasaklanması çağrısında bulundu.

deniz-kirlilik

Milyonlarca ton atık okyanuslara karışıyor

Son yıllarda denizlerde bulunan plastik miktarına yönelik endişeler artıyor.

Geçen yıl yayınlanan bir araştırma okyanuslara her yıl 8 milyon ton plastik atık karıştığını ortaya koydu.

Mikroplastik; 5 milimetreden daha küçük olan, bu şekilde üretilmiş (birçok kişisel bakım ürünündeki plastik mikro boncuklar) veya daha büyük plastiklerin parçaları olarak tanımlanıyor.

Ultra-viole ışınlarına ve kimyasal çürümeye maruz kalan plastik parçaları dalgaların da hareketiyle çok ufak parçalara ayrılabiliyor.

balik-kirlilik

Bu kirlilik balıkları nasıl etkiliyor?

Bilim insanları bu ufak parçaların deniz hayvanlarının midesinde yığılarak toksik kimyasalları sızdırabileceği endişesini taşıyor.

Mikroplastiklerin balıkların yaşamlarının başındaki etkilerini incelemek isteyen İsveçli araştırmacılar levrek larvalarını su tanklarında farklı miktarda polistirene maruz bıraktı.

Mikroplastiklerin olmadığı tanklarda yumurtaların yüzde 96'sı başarıyla çatladı. Bu oran yoğun plastik bulunan tanklarda yüzde 81'e düştü.

Uppsala Üniversitesi'nden Dr. Oona Lonnstedt mikroplastiklerin yoğun oranda bulunduğu suda yetişen balıkların temiz suda yetişenlere kıyasla "daha küçük, daha yavaş ve daha aptal" olduğunu söylüyor.

Yırtıcı hayvanların saldırısı karşısında temiz sulardaki genç levreklerin yarısı hayatta kalırken yoğun plastik ortamında yaşayan genç balıkların hepsi 24 saatlik sürede yem oldu.

 balik

Plastik, balıkların yeme alışkanlıklarını değiştiriyor

Araştırma ekibi için en şaşırtıcı bulgu ise plastiğin balıkların yeme alışkanlıklarını nasıl değiştirdiği.

BBC'ye konuşan Lonnstedt "Balıkların hepsine aynı yem verilmesine karşın bu balıklar sadece plastikleri. Plastiğin kimyasal ya da fiziksel bir özelliği balıklarda bu davranışı tetikliyor olabilir" dedi.

Lonnstedt "Fazlasıyla yemeleri gereken yüksek enerjili bir gıda kaynağı olduğunu sanıyorlar." şeklinde konuştu.

Araştırmada levrek ve turnabalığının Baltık Denizi'nde son 20 yılda azalmasının erken yaşta ölümlere bağlı olduğu da belirtiliyor.

balik-kirlilik (2)

Plastiklerin genç balık türleri üzerindeki etkileri ciddi

Bilim insanları plastiklerin genç balık türleri üzerindeki etkilerinin ekosistem üzerinde derin sonuçları olacağını düşünüyor.

Diğer araştırmacılar ise bu son çalışmanın denizde yaşayan hayvan türlerindeki etkilerini anlamak açısından önemli bir adım olduğu görüşünde.

London Imperial College’den Dr. Erik Van Sebille "İçgüdülerimiz balıkların plastik yemesinin iyi olmadığını söylecektir. Ancak bunu bilimsel olarak kanıtlamak ve plastiğin etkilerinin gösterilmesi gerekir. Bunu şimdiye kadar belirlemek çok zor olmuştu, bu yüzden bu araştırma önemli" dedi.

ABD, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde plastik mikro kabarcıkların kullanılmasını yasakladı. İngiltere ve Avrupa üzerinde de bu yönde baskı var.

Dr.Lonnstedt "Sadece diş macunu ve temizlik ürünleri değil, maskara, ruj gibi bakım ürünlerinde de plastik var. Bu daha önce düşünmediğimiz sessiz bir tehdit. Mikro-kabarcıklar bulunan ürünleri yasaklamalıyız" dedi.

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.