AramaArama
Gıda Hattı

Deniz ürünü Dev İstiridye nedir? Dev İstiridye yetiştiriciliği nasıl yapılır?

2 Eylül 2021, 12:10
Paylaş
Deniz ürünü Dev İstiridye nedir? Dev İstiridye yetiştiriciliği nasıl yapılır?
Deniz ürünü Dev İstiridye nedir? Dev İstiridye yetiştiriciliği nasıl yapılır? Su ürünleri arasında bulunan Dev İstiridye ile ilgili araştırmalar internet üzerinden yapılıyor. Peki deniz ürünü Dev İstiridye nedir? Dev İstiridye yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Deniz ürünü Dev İstiridye nedir? Dev İstiridye yetiştiriciliği nasıl yapılır? Su ürünleri arasında bulunan Dev İstiridye ile ilgili araştırmalar internet üzerinden yapılıyor. Peki deniz ürünü Dev İstiridye nedir? Dev İstiridye yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Dev İstiridye yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Dev istiridye yetiştiriciliği pasifik okyanusunda uzun senelerden beri ilgi çeken bir konudur. Ülkemiz için bu türün yetiştiriciliği günümüz için söz konusu olmasa bile enteresan bir yetiştirme olduğu için biraz bilgi verilmesinde yarar görülmüştür. Eti çok kıymetli olarak nitelendirilir. Kabukları da dekoratif amaçlı olarak çok ilgi çeker. Ayrıca bazı mücevher yapımlarında da kullanılıyor. Asya ve Amerika'lerinde etinin afrodizyak etkisi olduğunun inanılması etine olan talebi arttırmaktadır.

Dev İstiridye yetiştiriciliğinin temel olarak 1970'li senelerde başladığı kabul edilebilir. Bu konuya etki eden en önemli etken doğal stoklardaki azalma olmuştur. Stokların azalmasındaki etkenIerde kirlenme, sahillerdeki nüfus yoğunlaşması, şehirleşmelerin artış göstermesi ve aşırı avcılıktır. Görülen azalmalar üzerine kuluçkahanelerde yavru üretim çalışmalarına girişilmiş ve olumlu sonuçlara ulaşılmıştır. Ayrıca büyük deniz akvaryumlarında gösteri için ilgi çeken bir canlıdır. Bu sebeple insan eli altında tutulabilecek birey üretimi de yetiştiriciliği teşvik etmiştir. Bu gün dev istiridyenin yaşadığı deniz bölgelerinde pek çok kuluçkahanenin bu konu da çalışmakta olduğu görülmektedir.

Tridacnidae familyasında bir çok tür bulunur. Bazıları çok iri yapılıdır. T gigas çeşidinin 1.4 m boya kadar büyüyebildiği kaydedilmektedir. Bu türlerin pek çoğunun kültüre alınabileceği kaydedilmekle birlikte T maxima. T crocea ve T squamosa türleri üstünde daha fazla çalışma yapıldığı izlenebilmektedir.

Bu canlıların enteresan bir beslenme öyküleri vardır. Beslenme açısından zooxanthella olarak adlandırılan bir alg türü ile ortak bir yaşamları vardır. (Syrnbiodinium microadriaticum). Bu alg istiridye üstünde yaşar. Bu alg bir tür şeker, aminoasit ve yağ asitleri üretir. Bu ürünlerden bir bölümü da istiridye tarafından gıda olarak değerlendirilir. Böylece istiridye temiz bir deniz suyunda yalnızca iyi güneş alan bir ortamda bu ortak yaşama ile beslenme sorunu olmadan kolayca yaşar ve gelişir. Böylece basit bir üretim biçimi doğmaktadır. Yetiştirmede en önmli konu istiridyelerin kuluçkahane şartlarında yetiştirilip büyüme ortamlarına yerleştirilmesidir. Kuluçkahanelerde yetiştirilen yavrular 2-3 cm boyda iken denizlere konulurlar.

2-3 cm olarak kafeslere yerleştirilen bireyler 2-3 senede gıda olarak kullanılacak boya erişirler. Kafeslerdeki bireylere özel bir dikkat gösterilmesi gerekir. İki üç haftada bir dalgıçlar tarafından kabuklar üstünde biriken tortular temizlenmeye çalışılır. Yetiştirme derinliği 3-5 metre dolayındadır. Ölü fertlerin hemen ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Bireyler kafesler içerisine yerleştirilmez ise zayiat çok çok olmaktadır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.