AramaArama
Gıda Hattı

Deniz ürünleri / su ürünleri nelerdir? Hangi ürünler suda yetişir?

12 Eylül 2021, 12:28
Paylaş
Deniz ürünleri / su ürünleri nelerdir? Hangi ürünler suda yetişir?
Deniz ürünleri / su ürünleri nelerdir? Hangi ürünler suda yetişir? gibi sorular birçok kişi tarafından araştırılıyor. İşte deniz ve su ürünleri ile ilgili bilgiler...

Deniz ürünleri / su ürünleri nelerdir? Hangi ürünler suda yetişir? gibi sorular birçok kişi tarafından araştırılıyor. İşte deniz ve su ürünleri ile ilgili bilgiler...

Deniz ürünleri ülkemizde balık restoranlarında tüketilmektedir. Bu deniz ürünleri hem besleyici ve bir o kadar da sağlıklıdır. Deniz ürünleri su ürünleri olarak da adlandırılmaktadır. Ilıman iklime sahip olan ülkelerde deniz ürünü çeşitliliği de diğer ülkelere göre daha fazladır.

Deniz Ürünleri Nelerdir?

1) Midye

Deniz ürünleri denilince akla ilk gelen ürünlerden olan midye hem lezzetli bir o kadar da besleyicidir. Midye kabuklu olan deniz ürünleri arasında bulunmaktadır. Midye kıyıya çok yakın kısımlarda yaşamakta olan bir deniz yumuşakçasıdır. Ülkemizde midye tüketimi bir hayli yaygındır.

2) Istakoz

En çok tüketilen deniz ürünlerinin başında ıstakoz gelmektedir. Istakoz denizlerde yaşamakta olan kabuklu olan bir canlıdır. Istakoz sadece haşlanarak tüketilmektedir. Eti bir hayli lezzetlidir. Boyları ise 30 ila 35 santimetre arasında değişkenlik göstermektedir.

3) Ahtapot

Kabuksuz olan diğer bir deniz ürünü de ahtapottur. 300 dolayında türü olan bir deniz ürünüdür. Ahtapot iki gözlü ve tek gagalı olan bir yumuşakçadır. Kafadan bacaklılar kategorinde değerlendirilir.

4) Karides

Özellikle Avrupa kıtasında sık olarak tüketilen bir deniz ürünüdür. Jumbo çeşitleri de mevcuttur. Karides kabuklu olan diğer bir deniz ürünüdür. 1 ila 6 yıl arasında ömürleri bulunur. Karides boyları 5-6 cm arasında değişmektedir. Karides pahalı olan deniz ürünlerindendir.

5) İstiridye

Kabuklu deniz ürünlerinden olan istiridye yumuşakçalar sınıfında yer alan bir deniz ürünüdür. İstiridye bulundukları bölgede sabit kalmaktadırlar. Hareketsiz olduklarından dolayı kolayca avlanmaktadır. İstiridye bir çok ülkede tüketilen deniz ürünleri arasındadır. Bazı istiridye türleri 50 yıl ömürleri olabilmektedir.

6) Yengeç

En çok tüketilen deniz ürünlerinin başında yengeç gelmektedir. Yengeç genelde deniz kenarlarında yaşamaktadır. Kısa kuyrukları olan bir deniz ürünüdür. Yengeç kabuklu olan bir deniz ürünüdür. Toplam da 5 tane bacakları bulunur. Yavaş hareket ederler.

Kabuklu ve kabuksuz su ürünleri çeşitleri

Kabuklu deniz ürünleri aşağıda listelenmiştir;

  • Midye
  • İstiridye
  • Istakoz
  • Tarak
  • Yengeç
  • Deniz Kereviti
  • Langust

Kabuksuz su ürünleri aşağıda listelenmiştir;

  • Ahtapot
  • Kalamar
  • Sübye

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.