AramaArama
Gıda Hattı

Deniz hayvanı Spirulina nedir? Spirulina yetiştiriciliği nasıl yapılır?

10 Eylül 2021, 13:26
Paylaş
Deniz hayvanı Spirulina nedir? Spirulina yetiştiriciliği nasıl yapılır?
Deniz hayvanı Spirulina nedir? Spirulina yetiştiriciliği nasıl yapılır? Su ürünleri arasında bulunan Spirulina ile ilgili araştırmalar internet üzerinden yapılıyor. Peki deniz hayvanı Spirulina nedir? Spirulina  yetiştiriciliği nasıl yapılır? 

Deniz hayvanı Spirulina nedir? Spirulina yetiştiriciliği nasıl yapılır? Su ürünleri arasında bulunan Spirulina ile ilgili araştırmalar internet üzerinden yapılıyor. Peki deniz hayvanı Spirulina nedir? Spirulina  yetiştiriciliği nasıl yapılır? 

Spirulina nedir?

Son zamanların ‘süper besin’ ya da ‘denizden gelen’ mucize gibi etiketler ile ön plana çıkan Spirulina nedir, beslenme yararları ve potansiyel yan etkileri nelerdir ve herkes için güvenli midir? Bu gıda takviyesine bir göz atalım…

Spirulina nedir? Nasıl tüketilir?

Spirulina, genelde toz halinde ya da ilave olarak tüketilen mavi-yeşil alglerdir. Yani, bilinenin tam tersine, bir bitki türü olmayan Spirulina su yosunu diye tanımlanabilir. Bir siyanobakteri türü olan Spirulina, esasında cam materyallerin tabanlarında yosun yatmanı oluşturan bakteri türüdür. Spirulina, yalnızca besin takviyesi olarak değil sakız, şeker ve ambalajlı ürünlerde gıda boyası olarak da yaygın şekilde kullanılır. Fakat, gıda takviyesi olarak kullanılacak olan Spirulina, insan sağlığına zararlı olabilecek maddelerle kontamine edilmemiş olması bakımından doğada yetiştirilmeyip, özel olarak yetiştirilmektedir.

Spirulina yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Mikro alg kültürleri içinde son senelerde ülkemizde ilgi çeken ve üreticilik çalışmalarına başlanan spirulina, pek çok ülkede yetiştiriciliği yapılan bir alg durumundadır. Spirulina zengin besin içeriği sebebi ile uzun seneler önce insanların ilgisini çekmiştir. Afrika'da bazı kabilelerin Çad gölünden topladıkları algleri bir gıda olarak aldıklarını izleyen bilim insanları bu mikro algin içeriğini incelemişler ve gerçekten çok kıymetli bir yosun olduğunu saptamışlardır
.
Spirulina gerçekte mikroskobik boyutlu bir su bitkisidir. 5-10 mm boyutunda ve spiral yapılıdır. Mikro alg üretimi ve tüketimi ülkemiz için bilinen bir konu olduğunu söylemek zordur. Bu sebeple halk tarafından bilindiği söylenemez. Ancak bu konu da son senelerde gazetelerde sık sık haber yapıldığı görülmektedir. Bu haberlerde ise spirulinanın pek çok konu da çok faydalı olduğu vurgulanarak ticari kaygı ile reklamının yapıldığı gözlenmektedir. Örneğin bir gazetede yarım kg kurutulmuş spirulinanın 500 000 000 TL C350$) olduğu bildirilmektedir ki, bu kadar kıymetli bir madde olduğunu kabul etmek olanaklı değildir. Gerçekten Spirulina pek çok amaçla kullanılmak üzere bir çok araştırmaya konu olmuştur. Ancak piyasada bulunan fiyatlarına bakılır ise bahsedildiği kadar ya da ödenen para kadar kıymetli olduğunu kabul etmek zordur. Çünkü bu kadar yüksek ücret karşılığı elde edilen yararın aynı değerde olduğu kanımızca tartışma konusudur. Ancak makul fiyatlarda olduğu taktirde bazı amaçlar için kullanılması elbetteki faydalı olabilecektir. Yüksek fiyat uygulaması da yetiştiriciliği cazip hale getiren bir konu olmaktadır. Unutulmamalı ki serbest piyasa arz ve talep dengesinde oluşmaktadır. Bu sebeple uygun bir fiyatla pazarlandığı ve bilgilendirildiği taktirde pek çok ülkede olduğu gibi kullanımının ülkemizde de yaygınlaşması olasıdır.

Spirulina pek çok amaçla kullanılmaya çalışılmıştır. Bu konu da birinci konu insan gıdası olarak yararlanılmasıdır. Bu fakat çok bol olarak elde edilebilen göller kenarında yaşamakta olan insanlar için söz konusu olabilecektir. Kuru ağırlığının %SO-70'i oranında protein içerir ki bu özelliğiyle bitki dünyası içinde en fazla protein içeren bir alg olduğu belirtilebilir. İçerisinde bir çok vitamin ve mineral madde vardır. Bu sebeple gıda olarak çok kıymetli sayılır. Örneğin 20 gr spiruluna bir insanın günlük ihtiyacı olan B vitaminlerini karşılayabilir. Zengin içeriği nedeniyledir ki spirulina gıda dışında pek çok amaçla ve değişik alanlarda kullanılmıştır. Direkt kullanımı yanında ekmek, makarna ve çocukların severek tükettikleri pasta çikulata dondurma gibi gıda maddelerine katkı maddesi olarak katılarak çocukların beslenmesinde yararlanılmaya çalışılmıştır. Piyasada kurutulmuş ve hap haline getirilmiş olarak pazarlandığı görülmektedir. Ancak bir kaç tablet ile beklenen yararın sağlanması da zordur inancındayım. Bu sebeple çağımızda abartılı olarak belirtilen fiyatın düşürülmesi ve gerçek değerinde pazarlanması gerekiyor. Bu fiyatında kg olarak 20-30 doları geçmemesi gerekir. Zaten Çinde toptan fiyatı 8- 10 dolar dolayındadır.

Bol olduğu bölgeler de hayvan yemi olarak, tıpta beslenme bozukluklarında, mide rahatsızlıklarında rahatlayıcı olarak, vitamin eksiklerinde ve bazı hastalıklarda iyileştirici ya da zengin bir besleyici olarak önerildiği de görülmektedir.

Bu tanıtımlar sonucudur ki doğadan toplama olanaklarının olmadığı bölgeler de yetiştincilik çalışmalarına girilmiş ve son derece başarılı sonuçlara ulaşılmıştır

YETİŞTİRME:

Spiruluna kalsiyum miktarı fazla olan göller- de yaşamakta olan bir algdir. Örneğin ülkemizde; Denizli Acı Göl'de var olduğu bildirilmiş olup gölün spirulana üreyen bölgelerinde tuzluluğun %0 80- %0200 oranlarında olduğu bildirilmektedir. . .. PH 8.6, suyun sertlik derecesi ise SBV olarak 50 bulunmuştur ki bu 10 fransız sertliğine eşit olup çok sert bit su ortamı olduğu anlaşılır. Bu sebeple üreticilik ortamının algin ortam taleplerine göre ayarlaması gerekiyor.

Spirulina yetiştiriciliği havuzlar ya da tank içinde yapılır. Su şartları bakımından istekleri olarak su sıcaklığının bir hayli yüksek olması istenir. Bu sebeple ülkemizde yapılacak yetiştirme çalışmalarında sera içi üretim tesisleri planlanmaktadır. Sıcaklık isteği 35-38 2C dir. Yetiştirmede tolerans gösterdiği en düşük sıcaklık 18 QC dir. En yüksek sıcaklıkta 39 QC geçmemelidir. Yetiştiricilik için nitrat miktarının 100 mg/lt den daha az olması ve üre miktarının 1.5 gr./lt den daha az olması istenir. Potasyum ve azot oranının 5'in üstünde olması büyümeyi durdurur. Alkali açıdan pH'nın yüksek 8.3-10 arasında olması gerekir. Bu sebeple sodyum karbonatlı sular tercih edilir. Işık miktarı kültür yoğunluğuna bağlı şekilde ayarlanır. Yüksek densitede yetiştirildiklerinde birbirlerini gölgeleme olasılığı sebebi ile daha fazla ışıklandırma yapılması planlanır. Bu sebeple iyi bir havalandırma yapılarak bütün alglerin dengeli ışık alması sağlanmış olur.

Genel olarak elips ve kanal biçiminde olan çok büyük havuz ünitelerinde yetiştirilir. Havuzlarda su hafifçe döndürülürken su içine kimyasal besi maddeleri (kimyasal gübreler) ilave edilir. Güneşli günlerin fazla olduğu mevsimlerde yoğun bir biçimde üretim sağlanır. Havuzlarda üreyen spirulinalar motopomp ile hasat edilir ve püskütme yolu ile kurutulurlar. Bazı bölgeler de kurutma işleminde güneş ışığından yararlanılır.Pompa ile hasatta genel bir süzme işleminden geçirilen spirulina eğer insan gıdası olarak kullanılacaksa hijyen konularına çok dikkat edilir. Kurutmadan önce spirulanalar iyi bir biçimde temiz suyla yıkanırlar. Kurutma işlemi de özel bir dikkat gerektirir. Özel olarak yapılan makinalar- da usuluna göre kurutulan ürünlerde renk koyu yeşildir. Bu yöntemde kurutma süresi 3 saniye dolayındadır. Üretilen ürünlerin sağlam bir biçimde tutulabilmesi için özel ambalajlama metotları geliştirilmiştir. Işık geçirmeyen fulya kağıtları içinde rutubetsiz olarak tutulacak şekilde pak etlenirler.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.