AramaArama
Gıda Hattı

Deniz hayvanı Kefal nedir? Kefal yetiştiriciliği nasıl yapılır?

8 Eylül 2021, 12:30
Paylaş
Deniz hayvanı Kefal nedir? Kefal yetiştiriciliği nasıl yapılır?
Deniz hayvanı Kefal nedir? Kefal yetiştiriciliği nasıl yapılır? Su ürünleri arasında bulunan Kefal ile ilgili araştırmalar internet üzerinden yapılıyor. Peki deniz hayvanı Kefal nedir? Kefal yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Deniz hayvanı Kefal nedir? Kefal yetiştiriciliği nasıl yapılır? Su ürünleri arasında bulunan Kefal ile ilgili araştırmalar internet üzerinden yapılıyor. Peki deniz hayvanı Kefal nedir? Kefal yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Kefal balıkları dünya denizlerinde oldukça yaygın olan bir grubu teşkil ederler. Özellikle Mugil cephalus tüm tropikal denizlerden ülkemiz denizlerine kadar var olan bir türdür. Tayvan, İtalya ve ülkemiz dalyanlarının en kıymetli balık türlerinden birisidir. Pek çok ülkede tanınan ve bilinen bir tür olduğundan aranılan kıymetli bir balıktır. Günümüzde yetiştiriciliğine ilgi özellikle dalyanlarda bir hayli fazladır. Kefal balıklarının kültürü son yıllara kadar yalnızca doğadan dalyanlara giren yavrular yoluyla sağlanmış olmakla birlikte, yavru üretimi konusunda da başarılı sonuçlara ulaşılmıştır. Günümüzde kefal yetiştiriciliği genel itibari ile diğer türler ile beraber uygulanabilmektedir. Kefal balıklarının yetiştirilmesi üzerine istek pek çok nedenden kaynaklanmaktadır. Öncelikle etleri çok lezzetlidir. Çok çeşitli tuzluluk oranlarına dayanabilirler. O tuzluluktan %0,38 tuzluluğa kadar kolaylıkla yaşarlar. Sıcaklık değişimlerine karşı da toleransları çok geniş olup, 2-35°C arası sıcaklıklarda barınabilirler:

Yemleme bakımından da bir çok yemi değerlendirebilirler. Planktonik bitkisel ve karbonhidratça zengin yemlerle de beslenebilirler. Bu sebeple gübreleme yoluyla planktonca zenginleştirilen yerlerde yetiştirilebilirler. Yapay yemleri de kolayca alırlar.

DOGAL ÜREME DURUMU:

Yumurtlama mevsimi türlere göre fark eder. Yumurtaları pelajiktir. Yumurtlama esnasında bir dişinin peşinde bir çok erkeğin yumurtlamayı teşvik ettiği izlenir. Yumurtalardan yavru çıkışı sıcaklığa bağlı olmakla birlikte normal sıcaklıkta 2 günde olur. Yumurtadan çıkan larvalar kıyılardaki azmaklara girer ve buralarda bol olan
planktonları yiyerek büyür. Kış sonlarında girdikleri lagün, azmak ya da dalyan sularında sonbahara kadar kalırlar. Havaların soğuması ile beraber sığ kıyı sularını terk ederler. Genel olarak yavrular diatom ve Cyanophyceae türü planktonları tercih ederler. Tatlı sularda yaşamakta olan Hindistan ve Pakistan yörelerinde bulunan Mugil corsula türü larvaların kopepodları ve küçük zooplanktonları da severek tükettiği kaydedilmiştir.

Balıklar büyüdükçe aldıkları gıdalar da büyür. Bitkisel orijinli gıdalar da alırlar. Topan kefal ya da has kefal adı verilen Mugil cepbalus 50-55 cm. Boy ve 2-3 kg. Ağırlığa 3-5 senede ulaşır. Diğer türler ise daha küçük yapıdadırlar. İndo pasifik orijinli Mugil tade çeşidinin ise maximum 70 cm.'ye kadar büyüdüğü bildirilmektedir.

İSRAİL'DE KEFAL YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kefal balığı yetiştiriciliğinin başarılı olarak yapıldığı ülkelerden biri Israil'dir. Bu ülkede sazan balıkları ile polikültürde kefal balıkları yetiştirilir. Yetiştirmede daha çok Mugil cepbalus türü ele alınmakla birlikte, Mugil capito ve Mugil auratus türleri de yetiştirilir. İsrail'de kefal balığı yetiştiriciliği 1940 senelerinde başlamıştır. Bu yetiştirmeye başlamada, havuzlardaki tüm yemlerin en iyi biçimde değerlendirilmesi için çeşitli balıkların beraber yetiştirilmesi fikri etken olmuştur. Bu amaçla bir çok tür ele alınmış ve neticede Tilapia türleri özellikle Tilapia galilea ve Tilapia nilatica türleri ile kefal ve sazan balıklarının müştereken başarılı şekilde yetiştirilebileceği saptanmıştır. Bu yetiştirmede en önemli sorun üretimde kullanılacak yavruların temininde olmaktadır.

Bu ülkede kefal yavruları yakalandıktan sonra ilk yıl yalnız olarak stoklanmakta ve ikinci yıl 50-70 grama ulaşınca sazan ile beraber diğer havuzlara alınmaktadırlar. Stoklamada hektara 500-800 adet balık bırakılması yaygın bir uygulamadır. 5-7 ay sonra kefaller pazarlanacak ağırlığa ulaşabilmektedirler. Dekara üretim konusunda çeşitli bildirişler olmakla birlikte sazan ile yetiştirmede bu üretimin maksimum 100 kg. civarında kabul edilmesi gerekir. Bir çalışmada hektara yaklaşık 1.200 sazan, 1.000 Tilapia nilatica ve 600 adet kefal stoklamanın yeterli bulunduğu bildirilmiştir. İsrail'de Tilapia ile beraber Kefalin sazan yetiştiriciliğinde ele alınması üretim alanındaki farklı yemlerin iyi bir biçimde değerlendirilmesine neden olmaktadır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.