AramaArama
Gıda Hattı

Deniz hayvanı akivades nedir? Akivades yetiştiriciliği nasıl yapılır?

12 Eylül 2021, 11:45
Paylaş
Deniz hayvanı akivades nedir? Akivades yetiştiriciliği nasıl yapılır?
Deniz hayvanı akivades nedir? Akivades yetiştiriciliği nasıl yapılır? Su ürünleri arasında bulunan akivades ile ilgili araştırmalar internet üzerinden yapılıyor. Peki deniz hayvanı akivades nedir? akivades  yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Deniz hayvanı akivades nedir? Akivades yetiştiriciliği nasıl yapılır? Su ürünleri arasında bulunan akivades ile ilgili araştırmalar internet üzerinden yapılıyor. Peki deniz hayvanı akivades nedir? akivades  yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Akivades nedir?

Gerçek akivades ve japon akivades olarak iki türü bulunan kum midyesi. genel itibari ile kirli deniz sularında yaşar. Izmir ve dolayında yüksek oranda mevcuttur. Türkiye'den avrupa'ya en çok ihraç edilen kabuklu deniz ürünleri arasındadır. En çok talep eden ülke italya'dır. senede kişi başına ortalama 1.5 kg. Kadar tüketildiği saptanmıştır. Ispanya'dan da talep olmasına karşın yüksek miktarda gönderilmemektedir.

Akivades yetiştiriciliği nasıl yapılır?

İnsanların beslenmesinde deniz ürünleri olarak her ne kadar balıklar başta gelir ise de pek çok ülkede bir çok kabuklu su canlısı aranılan ve yüksek fiyatla pazarlanan su canlılarıdır. Bu canlılardan birisi de kum midyesi olarak ta tanımlanan Akivades'tir, Akivades pek çok Avrupa ülkesinde çok kıymetli bir gıda maddesidir. Bu ülkeler arasında özellikle Akdeniz ülkeleri başta gelmektedir, İspanya, Portekiz, Fransa, İtalya ve Yunanistan kabuklu su canlıları tüketimi açısından başta gelen ülkelerdir. İstiridye, midye ve akivades gibi canlıların doğadan toplanarak tüketilmeleri yaygın bir uygulama olmakla birlikte, son senelerde doğal kaynakların azalması sebebiyle üreticiliklerine olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle akivades kirlenme ihtimali olan nehir ağızlarına yakın ya da şehirlere yakın bölgeler de üreme olanağı bulduğundan ve bunun gibi bölgelerin şehirlere yakın olmaları sebebi ile daha çabuk kirlenme durumunda kaldıklarından doğal kaynaklardan temin edilme imkanları gün geçtikçe azalmaktadır.

Akivadeslerin denizden toplanması genel itibari ile üç bölgede yapılır. Bunlardan birincisi gel-git sebebi ile ara sıra suyun çekildiği alanlarda yapılan üretimdir. Özellikle gel-git hareketlerinin birkaç metreyi bulduğu Atlas Okyanusu kıyılarında suyun çekilmesi anında susuz kalan yerlerde kazı yapılarak toplanırlar. İkinci toplama alanları ise en fazla 1 m. 'ye kadar su derinliği olan yerlerde, kürek ile kazılan çamurun elekte elenmesi ile toplanmasıdır. İzmir Körfezinde yapılan toplama çalışmalarında genel itibari ile bu yöntem uygulanır. Üçüncü toplama bölgesi ise 2.5 m. 'ye kadar derinlikte bulunan alanlarda dalarak kazmak ya da kürekten uzun çubuklar sayesinde akivadeslerin toplanması yolu ile ürün sağlanan alanlardır.

Kürek, elek ya da tulumla yapılan toplama genel itibari ile insan boyunu geçmeyen daha çok 0-1.M arasındaki derinliklerde yapılan toplamadır. Bu tür toplamada genel itibari ile denizin durgun olduğu zamanlarda yapılan bir çalışmadır. Bunun sebebi dalgalı ve rüzgar lı havalarda bu tür çalışmaların zorluğudur. Bu tür
toplamada toplayıcı genel itibari ile bir tulum giyer. Bu tulum soğuk havalarda dahi çalışmasını mümkün kılar. Toplayıcı kürek ile zeminden kaldırdığı çamuru yanında taşıdığı elekten geçirir. Bazı toplayıcılar iki katlı elek kullanırlar. Birinci katın gözleri 1.5-2 cm., alttaki elek ise 0.5 cm. Gözeneklidir. Toplayıcı üst kısımda toplanan
akivadesleri alıcıya verir iken altta kalan küçükleri yalnızca kendinin bildiği yerlere bırakır ve bunların büyümesini sağlayarak kısmen üreticilik yapmış olur. Ülkemiz, özellikle İzmir Körfezindeki toplayıcı kişiler için ayrılmış alanlar olmadığı için bu işi yapan toplayıcı bu yerini çok saklı tutar ve bu çalışmaları kayıtlara geçmeyen bir çeşit gizli üreticilik olarak belirtebiliriz. Bu tür toplamada bir işçi bölgenin zenginlik durumuna göre 3-15 kg. Arasında akivades toplayabilmektedir. Kışın bu miktar biraz daha azalır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.