Gıda Hattı

Demir eksikliğine neden oluyor? Nasıl beslenmeliyiz?

9 Ekim 2018, 13:33
Paylaş
Demir eksikliğine neden oluyor? Nasıl beslenmeliyiz?

Kan yapıcı özelliği ile bilinen pekmez, süt ile birlikte tüketildiğinde bu özelliğini kaybediyor. Diyetisyen Sevgi Gökçen Erkün Eryılmaz, daha besleyici olması açısından yoğurdun içine konulan pekmezin çocuklarda demir eksikliğine neden olduğunu açıkladı. Kalsiyum ve demir, birlikte tüketildiğinde vücutta demir eksikliği oluşmasına neden oluyor. 

Diyetisyen Eryılmaz, demir eksikliği ve demir eksikliğinin nedenlerine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Eryılmaz, kalsiyum ve demir yüklü besin maddelerinin birlikte tüketilmesi durumunda vücuda bir katkı sağlamadan vücuttan atıldığını söyledi. 

Demir eksikliğinin neden olduğu rahatsızlıklar

Demir eksikliğinin vücut için çok büyük bir problem. Özellikle kadınlarda sıkça görülen bu rahatsızlık, günlük hayatı etkileyecek kadar ciddi. Demir eksikliğinin olup olmadığını tahliller ile öğrenebileceğini söyleyen Dr. Eryılmaz  “İleri derecedeki demir eksiklikleri bayılma, saçlarda dökülme, tırnak kırılmaları, dudakta çatlama, ağız kenarlarında yaralar gibi yaşamı oldukça olumsuz etkileyebilecek rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.” dedi 

Kırmızı et tüketimi hakkında bilmeniz gerekenler

Demir eksikliği olanlar nasıl beslenmeli

Demir minarelini besinler yoluyla da almanın  mümkün olduğunu söyleyen Dr. Eryılmaz, “Kırmızı et, tavuk, balık, kuru baklagiller, kuru yemişler, kuru meyveler, koyu yeşilli sebzeler, yumurta ve pekmez demir minareli yönünden oldukça zengindir.

Bunları tüketmenize rağmen hala demir eksikliğiniz varsa o zaman bu besinleri yanlış tüketiyoruz demektir. En çok yapılan hatalardan biri kırmızı etin yanında yenilen yoğurt, ayran özellikle dönerin yanında biz bunu yoğunlukla tüketiyoruz. Balığın yanında tüketilen yoğurtlu mezeler, tavuğun yanındaki yoğurt, ayran, yumurtanın yanındaki peynir ve süt. 

Çocuklarımıza daha besleyici bir ara öğün oluşturabilmek için yoğurdun içine konulan pekmez, kuru meyveler ve kuru yemişlerle tüketilen süt ve bu gibi birleşimleri yaparsak bu sefer demir eksikliğine sebep oluyorsunuz." dedi.

Bu besinleri 2 saat arayla tüketmekte fayda var

Kalsiyum ve demir içeren besinleri ayrı tüketilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Eryılmaz, "Bir yerde kalsiyum kaynakları bir yerde demir kaynakları var. Bunları birleştirdiğiniz zaman kalsiyumla demir birleşerek vücuttan atılıyor. Yani siz ne yoğurdun, sütün kalsiyumunu ne de kırmızı et, tavuk gibi besinlerin demirini kullanabiliyorsunuz. Bu yüzden bunları ayırıp 2 saat arayla tüketmekte büyük fayda var” dedi. 

Kırımızı et, tavuk ve balığın yanında bol salata tüketilmesi tavsiyesinde bulunan Eryılmaz, “Salataya limonda eklediğiniz de C vitamini yönünden oldukça zengin olacak. C vitaminin de şöyle bir güzelliği var. Demir minarelinin emilmesine çok daha yardımcı oluyor" ifadelerinde bulundu.

Yoğurdun içine pekmez yerine bal koyun

Dr. Eryılmaz yoğurdun içine pekmez yerine bal koyulabileceğini belirterek, "Kuru meyvelerin, kuru yemişlerin yanında tükettiğiniz sütün yerine 2 saat sonra tükettiğiniz süt çok daha iyi bir besin kaynağı olur. Kahvaltıda peynirle yumurtayı ayırın diyeceğim fakat bunun çok hayali ve kimsenin yapmayacağının farkındayım. 

Bunun yerine en azından yumurtanın yanına sabah kahvaltısına koyduğunuz sütü iptal edebilirsiniz. Çocuklarınıza süt yerine portakal suyu verebilirsiniz. Kendiniz de sabah kahvaltılarında ıhlamur gibi adaçayı gibi C vitamininden zengin bitki çayları tüketebilirsiniz” dedi.

turk-kahvesi-gidahatti

Kahvaltıdan sonra hemen Türk kahvesi içmeyin

Çay, kahve, bira, şarap gibi sıvıların içerisinde bulunan ‘tanen’ adlı maddenin demirin emilimine engel olduğunu kaydeden Eryılmaz, “Maalesef sabah kahvaltılarında çayın yanında kahveyi tüketmemek gerekiyor. Kahvaltıdan hemen sonra tükettiğimiz Türk kahvesinde sıkıntı var. Onları ana yemeklerden 2 saat sonra tüketmenizde fayda var. Eğer sizde demir eksikliği varsa sadece bunlara dikkat ederek demir eksikliğiyle savaşabilirsiniz” dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.