Gıda Hattı

Delta yoksa balıkçılık da yok!

24 Mayıs 2015, 16:37
Paylaş
Delta yoksa balıkçılık da yok!

Doğa Derneği, Gediz Deltası’nın hem İzmir hem de geleneksel kıyı balıkçılığı için önemine dikkat çekmek için İzmir’de balıkçılar ile birlikte Geleneksel Balıkçılık Festivali düzenledi. Festivalde Gediz Deltası’nın birçok tehdit ile karşı karşıya olduğu ve kirliliğe, yaşam alanlarının yok olmasına sebep olan birçok yatırım projesi ile sık sık gündeme geldiğine dikkat çekildi.

Sadece Türkiye’nin değil, Akdeniz havzasının en önemli sulak alanlarından olan Gediz Deltası’ndaki biyolojik zenginlik, yeryüzünün en zengin ve en üretken ekosistemlerinden birisini oluşturarak, aynı zamanda insanların yaşamlarını idame ettirmek için sürdürdükleri ekonomik faaliyetleri de mümkün kılıyor.

Alüvyon içeren bereketli toprakları ile tarım ve hayvancılığa yön veren deltada, 1800’lü yıllardan bu yana tuz çıkartılıyor. Geleneksel kıyı balıkçılığı ise Gediz Deltası doğası ile uyumlu ekonomik faaliyetlerden birisini oluşturuyor.

Ancak deltanın ismi son yıllarda sık sık maruz kaldığı tehditler ile gündeme geliyor. Kirliliğe, yaşam alanlarının yok olmasına sebep olan birçok yatırım projesi deltada yaşayan tüm canlılar ile balıkçıların yaşamlarını da tehdit ediyor. Bu yüzden ekolojik dengenin korunması İzmirli balıkçılar için hayati önem taşıyor.

Doğa Derneği ile bir araya gelen S.S. Şemikler Su Ürünleri Kooperatifi üyesi balıkçılar, Geleneksel Balıkçılık Festivali ile deltanın ev sahipliği yaptığı zengin yaşamı, yaşadıkları sorunları, deltayı ve ekmek teknelerini tehdit eden gelişmeleri İzmirliler ile paylaştılar. Çok sayıda İzmirlinin katılımıyla gerçekleşen festival kapsamında kuş gözlemi, fotoğraf sergisi, kukla gösterisi, kukla yapım atölyesi, çocuklar için doğa oyunları, balık ağı örme, canlı müzik dinletisi de gerçekleşti.

Festivalde konuşan Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivan “Balığın hakkını korumanın kendimizi de korumak olduğunu bilerek çalışıyoruz. Bu nedenle kirlilik başta olmak üzere balıkçılık yaptığımız alanlardaki tehditlerin tümünü kendi sorunumuz olarak görüyoruz. Örneğin delta ve kooperatif alanını kullanan herkesin kirlilik konusunda hassas olmasını ve harekete geçmesini bekliyoruz. Balıkçıların evi hali gelen ve İzmir Körfezi’ni besleyen Gediz Deltası’nın, balıkçılık için önemini herkesin bilmesini istiyoruz.” dedi.

Doğa Derneği Genel Direktörü Engin Yılmaz ise “Gediz Deltası ve deltanın yaşam verdiği tüm canlılar gibi geleneksel kıyı balıkçıları da malesef birçok tehdit ile karşı karşıya. Bugün İzmirliler ile birlikte deltanın zengin doğasını, balıkçılık ve balıkçılığın önemini, doğa ile yakın ilişkilerini, sorunlarını konuştuk. Kentimizi, İzmir’in en önemli değerlerinden biri olan Gediz Deltasını korumak ve doğanın haklarını savunmak için bir araya geldik.” diye konuştu.

Yaklaşık 40 bin hektar alana sahip Gediz Deltası, tuzlu, tatlı ve acı su ekosistemlerini içeren, farklı habitatları ve yüksek canlı çeşitliliği nedeniyle Akdeniz’in en önemli sulak alanlarından biri. Delta, Türkiye’deki 305 Önemli Doğa Alanı (ÖDA) ve 14 Ramsar Alanı (Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar) arasında yer alıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.