AramaArama
Gıda Hattı

Delta varyantı sonrası neler değişti? COVID olmamak için nasıl beslenmeli? Dyt. Neslihan Aktepe yanıtladı

23 Ağustos 2021, 16:29
Paylaş

Koronavirüsün Delta varyantı, ülkemizle birlikte tüm dünyada baskın hale geldi. Aşılardan daha az etkileniyor, daha kolay bulaşıyor.

Delta varyantı ile nelerin değiştiğini değerlendiren Gıdahattı Bilim Kurulu Üyesi Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, COVID-19 olmamak için nasıl beslenilmesi gerektiğini anlattı.

“Bağışıklığın düşmanları var!”

Bağışıklığa zarar veren unsurlardan söz eden Dyt. Aktepe, “Bir tanesi stres. İyi yönetemiyorsanız, bağışıklığınız düşer. Diğer uyku. Yeterli uyumuyorsanız, bağışıklığınız düşer. Egzersiz yapmıyorsanız bağışıklığınız düşer. Yeterli su içmemek de bağışıklığı düşürür” dedi.

Beslenmenin bağışıklık üzerindeki etkisine değinen Dyt. Aktepe, “Bağışıklığınızı güçlendirecek bazı vitamin ve mineraller var. Selenyum, çinko, demir, omega-3, magnezyum; A, D, E vitaminleri, C vitamini, B12 vitamini.

Bunun dışında gece gölgesi düşen besinler var. Patlıcan, biber, domates hayatınızda olsun. 2018 yılında antibiyotik gibi olan besinler belirlendi. Tahmin edeceğini üzere kükürtlü bileşenleri olan soğan ve her gün 2 diş sarımsak öneriyoruz. Sarımsağı lütfen yutmayın, çiğneyerek veya ezerek tükettiğinizde gerçek anlamda faydasını görürsünüz.

“Vücudun yağlanması koronavirüse davet çıkarıyor!”

Bunun dışında kabak ve tatlı patates de faydalı besinlerdir. Bu grupları hayatınızda alın. Mevsiminde sebze ve meyve tüketin. Günde 1-2 porsiyon tüketebilirsiniz.

Karbonhidratta aşırıya kaçmayın, kaliteli karbonhidratları tercih edin. Porsiyon kontrolüne dikkat edin. Proteinler vücudun işleyişini sağlar, alımı önemlidir. Protein size en iyi gelen besindir, lütfen ihmal etmeyin.

Her gün 1 avuç kadar kuruyemiş tüketin. Porsiyon kontrolüne özen gösterin ve bu miktarı aşmayın. Kilo alıyorsanız, vücudunuz yağlanıyorsa COVID-19’a yakalanma ihtimaliniz artmaktadır. Yalnızca koronavirüs de değil, kanser de dahil olmak üzere tüm hastalıklara yakalanma ihtimaliniz çok yüksek olur” diye konuştu.

Beslenme tamam, ya aşılar?

Koronavirüse yakalanmak istemeyenlerin aşı yaptırması gerektiğine değinen Dyt. Aktepe, “Türkiye’de aşılanma oranı giderek artıyor. Ancak halen aşı olmayan ciddi sayıda insan var. Aşı olduğunuzda COVID-19’a yakalanma ihtimaliniz çok daha düşük olacaktır.

Aynı zamanda hastalık çok daha hafif seyretmekte, hastaneye ve yoğun bakıma yatma oranı düşmekte, ölüm riski çok azalmaktadır. Lütfen bu kadar çok vaka varken, gidin ve aşınızı olun. Aşını olan kişilerin de maske ve mesafeye halen dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.