AramaArama
Gıda Hattı

Delta varyantı sonrası, koronavirüs geçirenler nasıl beslenmeli? Dyt. Neslihan Öztürk Aktepe yanıtladı…

28 Ağustos 2021, 16:39
Paylaş

Gıdahattı Bilim Kurulu Üyesi Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, Delta varyantının gittikçe baskınlaştığı mevcut ortamda koronavirüs geçirenlerin nasıl beslenmesi gerektiğini anlattı, “Hastalık sonrası sağlıklı yaşamdan uzaklaşmazsanız, tekrar hasta olmazsınız” dedi.

2021 yılının başlarında, ilk kez Hindistan’da ortaya çıkan koronavirüsün Delta varyantı, pandeminin adeta seyrini değiştirdi. Çok daha hızlı bulaşan, antikorlardan daha az etkilenen Delta varyantı, ülkemiz dahil tüm dünyada baskın hale geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısa bir süre önce Delta varyantının Türkiye’deki tüm vakaların %90’ına ulaştığını açıkladı. Salgında etkili olan varyantlar değiştikçe, uzmanlar da yaptıkları yönlendirmeleri güncelliyor.

Dyt. Neslihan Aktepe’den, Delta varyantı beslenme tavsiyeleri

Delta varyantı konusunda Gıdahattı’na özel açıklamalarda bulunan Dyt. Neslihan Öztürk Aktepe, “Boğazdan başlayalım. Öksürük için en iyi gelen şey ılık su içmek. Boğaz ağrısı için bir çözüm arıyorsanız, adaçayı yapın, içine biraz limon katın. Ilık hale gelince gargara yapabilirsiniz. Sıcak ve çok soğuk size yaramaz, ses tellerinizi daha kötü bir hale getirir.

C vitamini alımı arttırmak için, içine biraz limon sıkarak kuşburnu, sumak, kekik çayı yapabilirsiniz. Su içtikçe, balgamı daha rahat atarsınız. Su, akciğerlerinizi en iyi temizleme şekli. Suyu ve çayları lütfen tüketmeyi ihmal etmeyin.

Beslenme olarak size en iyi gelen şey protein. Normal şartlarda kilogram başına 0,8 – 1 gram arasında protein öneriyoruz. Ancak enfeksiyon varlığın 1,5 grama kadar çıkabilirsiniz” dedi.

Kas ağrıları için ne yiyebilirsiniz?

Koronavirüs hastalarının kas ağrılarına da değinen Dyt. Aktepe, “Bir de koronavirüste kas ve iskelet sisteminde çok ciddi ağrılar olur. Ağrıya en iyi gelen şey, magnezyum. Muzda, yoğurtta, yağlı balıklarda, yağlı tohumlarda yüksek seviyelerde bulunmakta. Keten tohumu ve avokado da çok iyi alternatifler.

Tat – koku kaybı ve iştahsızlık ve yutma güçlüğü için, sabah kahvaltısında yediğiniz omletin içine biraz yulaf ekleyebilirsiniz. Karbonhidrat gereksiniminizi ekmeğe göre daha kolay almış olursunuz. Yutmakta çok zorlanıyorsanız lapa yapabilirsiniz. Sütlü, yoğurtlu bir yulaf yapıp üzerine muz ilave edebilirsiniz.

Öğle ve akşam yemeğinde çorbayı tavsiye ederim. Çorbanın içine karışık sebze, kuru baklagil, tahıl ilave edebilirsiniz. Et, balık, tavukt grubundan bir tanesini de ekleyebilirsiniz. Amacımız, tek porsiyonda tüm besinler almak, enerjiyi arttırmak” diye konuştu.

“Sağlıklı yaşama sadık kalırsanız, tekrar yakalanmazsınız”

Koronavirüse yakalananların beslenme haricinde dikkat etmesi gerekenlere değinen Dyt. Aktepe, “Yapın çorbanızı, biraz zerdeçal, çok az da karabiber ekleyin. Bu, zerdeçalın antioksidan etkisini daha da arttıracaktır. Sonra blender’dan geçirin, hastanıza içirin. Akşamüstü bir kefir ve bir meyve size çok iyi gelecektir.

Beslenmeden sonra en iyi gelen şey de dinlenmek. Eğer koronavirüs olduysanız, hekiminiz sizi hastaneden gönderirken ‘lütfen çok iyi dinlenin’ diyerek gönderiyor. Dinlendiğinizde, vücudunuz çok iyi bir şekilde kendini yeniliyor. Beslenme ve düzenli uykuyla buna destek verebilirsiniz.

Koronavirüsü geçirdikten sonra, proteini vücut ağırlığı [kilogram] başına 1,5 gramdan 1 grama kadar düşürebilirsiniz. Yapmanız gereken, sağlıklı beslenmeyi ve yaşantıyı hayatınıza almak ve devam ettirmek. COVID sonrasında da böyle devam ediyorsanız, bir daha koronavirüse yakalanmazsınız.

Sağlıkla ve aşkla kalın!” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.