Gıda Hattı

Delta mutasyonu, yaşlılarda aşı da dinlemiyor!

29 Haziran 2021, 11:14
Paylaş
Delta mutasyonu, yaşlılarda aşı da dinlemiyor!

İngiltere'de Covid-19 vakalarının çoğunda tespit edilen Delta mutasyonu nedeniyle hayatını kaybeden 117 kişiden 50’sinin iki doz aşılandığı, ölenlerden sadece 8’inin 50 yaşın altında olduğu bildirildi. Almanya'da ise incelenen vakaların yüzde 35'inde Delta mutasyonu tespit edildi.

İngiltere Halk Sağlığı (PHE) Covid-19'un Hindistan’da ortaya çıkan Delta mutasyonu nedeniyle ülke genelinde toplam can kaybının 117'ye ulaştığını aktardı.

Delta mutasyonundan hayatını kaybeden 50 kişi, iki doz aşılıydı

Delta mutasyonu nedeniyle hayatını kaybedenlerden 50'sinin iki doz aşılı olduğunu belirten yetkililer, son zamanlarda tespit edilen Covid-19 vakalarının büyük çoğunluğunda Delta mutasyonu tespit edildiğini aktardılar.

Yetkililer, ölümlerin daha yüksek risk altındaki yaş gruplarında kaydedildiğini ve vaka sayısı göz önünde bulundurulduğunda can kayıplarının küçük bir oranda olduğunu açıkladı.

50 yaşın altındakiler

Delta mutasyonu nedeniyle hayatını kaybedenlerin çoğunun 50 yaşın üzerinde olduğunu aktaran yetkililer, hayatını kaybedenler arasında 50 yaşın altında 8 kişinin olduğunu ve bu kişilerden 2'sinin bir doz aşılandığı, diğerlerinin ise aşılanmadığını bildirdi.

Geçtiğimiz hafta Birleşik Krallık'ta 111 bin 157 Delta mutasyonu görüldüğünü açıklayan PHE, Delta mutasyonu tespit edilen kişilerden bin 320'sinin hastaneye kaldırılacak kadar ağır hasta olduğunu, bunlardan yüzde 14'ünün iki doz aşılandığını, yüzde 63'ünün ise aşılanmadığını belirtmişti.

Yaşlılar risk grubunda

İngiliz basınında yayınlanan bir köşe yazısında, İstatistikçi David Spiegelhalter ve Anthony Masters, "Covid-19 aşılarının etkili ama kusurlu" olduğunu ifade etmişti. Spiegelhalter ve Masters, tamamen aşılandıktan sonra Covid-19 nedeniyle ölme riskinin insanların yaşına bağlı olduğunu belirtmiş, "Bir kişi ne kadar yaşlıysa, aşıların sağladığı korumayı aynı oranda kırarak, enfeksiyondan ölme ihtimalini de o kadar yükseltir" demişti. İkili ayrıca, "80 yaşında ve tamamen aşılanmış birinin, 50 yaşında ve aşısız bir kişi ile aynı riski taşıdığını" aktarmıştı.

Birleşik Krallık'ta Covid-19 aşı programının büyük kısmını AstraZeneca ve Pfizer-BioNTech aşıları oluşturuyor. Uzmanlar, bu aşıların iki dozunun, Delta mutasyonuna karşı oldukça koruyucu olduğu ifade ediyor.

İngiltere'de korona virüs salgınında son 24 saatte 22 bin 868 vakanın tespit edilmesi ile 30 Ocak’tan bu yana en yüksek günlük vaka kaydedilirken, toplam vaka sayısı 4 milyon 755 bin 78'e ulaştı.

Almanya’da vakaların yüzde 35’inde Delta mutasyonu tespit edildi

Öte yandan Almanya'da ise Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler, incelenen vakaların yüzde 35'inde ilk kez Hindistan'da görülen Delta mutasyonu bulunduğunu açıkladı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.