Gıda Hattı

DEİK, Türk-İtalyan İş Forumu Düzenleyecek

22 Ekim 2007, 16:15
Paylaş

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-İtalyan İş Konseyi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 7-8 Kasım 2007 tarihlerinde İtalya'ya gerçekleştireceği resmi ziyaret çerçevesinde, 8 Kasım 2007'de İtalya'nın başkenti Roma'da Türk-İtalyan İş Forumu düzenleyecek.

DEİK'ten yapılan yazılı açıklamada, forumun, İtalya'nın Türk-İtalyan İş Konseyinin karşı kanadı olan Confindustria (İtalyan Sanayiciler Konfederasyonu) ve DEİK işbirliği ile gerçekleştirileceği bildirildi.

Türk-İtalyan İş Forumunda, birbirini tamamlayıcı bir yapıya sahip olan ülke ekonomilerinin şu anki durumunun ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik olanakların değerlendirilmesinin hedeflendiği belirtildi. 8 Kasım 2007 tarihinde düzenlenecek toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra İtalya Başbakanı Roman Prodi, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Uluslararası Ticaret Bakanı Emma Bonino, Türk-İtalyan İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve Confindustria Başkanı Luca di Montezemolo'nun katılması beklendiği kaydedildi.

DEİK Türk İtalyan İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Türk-İtalyan İş Forumu'na ilişkin değerlendirmesinde, İtalya'nın, Türkiye'deki başlıca endüstriyel kurumlar ile birlikte hareket ederek Türk iç piyasasına olduğu gibi kendi ekonomisine de bir değer katmak sureti ile son derece önemli bir rol oynayabileceğini, ayrıca başta Avrasya ve Akdeniz ülkeleri olmak üzere üçüncü ülkelerde de oldukça geniş işbirliği olanaklarının bulunduğunu belirtti. Okyay, ''Türkiye ve İtalya arasındaki ekonomik işbirliğinin önümüzdeki yıllarda giderek artacağını düşünüyorum. Burada Türk özel sektörüne düşen görev, organize bir şekilde bölgesel tanıtımlarını yaparak, işbirliği alanları konusunda öneriler getirmeleri ve bu yönde girişimde bulunmalarıdır'' dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.