AramaArama
Gıda Hattı

Defineciler mağarada mahsur kaldılar!

19 Nisan 2019, 01:12
Paylaş
Defineciler mağarada mahsur kaldılar!

Bursa'nın İznik ilçesinde defineciler mağarada mahsur kaldılar. 8 kişiden birinin kendi imkanlarıyla kurtularak jandarmaya haber vermesi üzerine bölgede çalışma başlatan AFAD, AKUT, 112 ve itfaiye ekipleri tarafından bir kişi dışında tamamı kurtarıldı. Metan gazından zehirlendikleri sanılan mağaradaki definecilere çalışmalar sürerken su takviyesi yapıldı, kuyuya sarkıtılan boruyla da hava verildi.

Bursa'nın İznik ilçesi Elbey Mahallesi Kızıltepe mevkiinde define aramak için bir kuyudan 35 metre derinlikteki mağaraya giren 8 kişi, içerde metan gazından etkilenerek mahsur kaldı.

Defineciler mağarada mahsur kaldılar!

Mağaradan kendi imkanlarıyla kurtulan bir kişinin jandarmaya haber vermesi üzerine, saat 20.00 sıralarında bölgeye jandarma, AFAD, 112 ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Ekipler bölgenin dağlık olması nedeniyle mahsur kalan definecilere güçlükle ulaştılar.

Kurtarma çalışmalarına başlayan ekipler 4 saat süren çalışmaların ardından mağarada mahsur kalan bir kişi kurtarıldı, daha sonra da bir kişi hariç tamamı kuyudan çıkartılarak hastaneye sevk edildi.

Bunlardan bir kişinin öldüğü bildirilirken, ekipler halen mağarada mahsur kalan kişiyi kurtarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Mahsur kalanlar su istediler

Mağarada mahsur kalan definecileri kurtarmak için çalışma başlatan AFAD ekibi, kuyudakilerden ses gelmesiyle umutlandı. Ekiplerden su isteyen definecilere su yardımı yapılırken, mağaraya sarkıtılan boruyla hava verildi.

Kaymakam Seyitoğlu: “Metan gazına maruz kalmış olabilirler”

AFAD ekipleri mahsur kalan definecileri kurtarmak için mağaranın içine girerken, bütün imkanları seferber ettiklerini belirten İznik Kaymakam Vekili Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu, “Dikkatli ve özenli bir şekilde mahsur kalanlara ulaşmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Seyitoğlu, 7 kişi olduğu düşünülen kişilerin kaçak kazı yapmak için Elbeyli Köyü'nde kuyuya girdiğini belirterek, "Bu kişilerden birisi kendi imkanlarıyla kurtulup jandarma ekiplerine veriyor. Haberi aldıktan sonra Valimizin koordinasyonunda ve talimatlarıyla tüm ekipler seferber edildi. AFAD, Jandarma, UMKE ve itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi. Bu 6 kişinin ilk etapta kurtarılmasıyla ilgili bir çalışma söz konusu. Amacımız vatandaşlarımız yaşamsal bir sıkıntı yaşamadan dışarı çıkarılması. Muhtemelen mağarada kendilerine ait mazotla çalışan bir jenaratör ya da metan gazı olabilir. Kendilerinin bu konuda maruz kaldıkları konu ne tam anlamıyla bilmiyoruz” dedi.

Hava ve arazi şartlarına rağmen çalışmaların koordineli bir şekilde sürdüğü kaydeden Suat Seyitoğlu, "Bir kişi kurtulunca ekiplere haber vermiş. Şu anda bölgede yağmur yağıyor. Burası zor bir alanda. Ancak arazi araçlarıyla tüm ekipler olay yerine ulaştı. İdari anlamda çalışmalar Valimizin talimatları ve koordinasyonunda yürütülüyor. İnşallah mahsur kalanlara ekiplerin kendi güvenliğini alıp ulaşmak ve tahliye etme amacındayız" diye konuştu.

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.