AramaArama
Gıda Hattı

DASH diyeti nedir? İşte örnek DASH diyeti!

31 Ağustos 2021, 12:51
Paylaş
DASH diyeti nedir? İşte örnek DASH diyeti!

Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımları olarak adlandırılan (Dietary Approaches To Stop Hypertension) DASH diyeti yüksek tansiyonu düşürmek veya kontrol etmek için ortaya atılan bir beslenme planıdır. DASH diyeti, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyum, magnezyum ve kalsiyum açısından zengin besinleri içermektedir. Ayrıca sodyum bakımından da fakir besin maddelerine diyette yer verilmektedir.

DASH diyetinde bol sebze, meyve ve az yağlı süt ürünlerinin yanı sıra kepekli tahıllar, balık, kümes hayvanları ve fındık içeren porsiyonlar yer almaktadır. Kırmızı et, tatlı ve şekerli içecekleri ise diyette en az oranda yer almaktadır.

Çalışmalar, DASH diyetinin kan basıncını iki hafta kadar kısa bir sürede düşürebildiğini göstermiştir. Diyet ayrıca kandaki düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya "kötü") kolesterol seviyelerini düşürebilmektedir. Yüksek tansiyon ve yüksek LDL kolesterol seviyeleri, kalp hastalığı ve felç için iki ana risk faktörüdür.

DASH diyeti: Örnek günlük diyet planı

  • Tahıllar: Bir dilim ekmek, yarım su bardağı pirinç veya makarna diyet için uygun tahıllardır.
  • Sebzeler: Çiğ yapraklı yeşil sebzeler diyet için olmazsa olmazdır.
  • Meyveler: Bir porsiyon orta boy meyve, yarım su bardağı taze veya dondurulmuş meyve ya da yarım su bardağı meyve suyu da diyette önemli bir yere sahiptir.
  • Az yağlı süt ürünleri: Bir su bardağı süt veya yoğurt diyete uygun süt ürünleridir.
  • Fındık, tohum ve baklagiller: Haftada dört ila beş porsiyon şeklinde tüketilebilmektedir. Ayrıca bir porsiyonda 1/3 fincan fındık, yarım fincan pişmiş baklagiller diyette yer alabilmektedir.
  • Katı ve sıvı yağlar: Bir tatlı kaşığı yumuşak margarin ya da bir tatlı kaşığı bitkisel yağ diyette bulunabilmektedir.
  • Tatlılar ve ilave şekerler: Haftada beş porsiyon veya daha az olacak şekilde tüketilebilmektedir. Bir porsiyonda bir yemek kaşığı şeker, jöle veya reçel şeklinde planlama yapılabilmektedir.

Bu yazı genel bilgi verme amaçlı yazılmıştır. Uygulamayı düşünüyorsanız, önce bir Diyetisyen veya Hekime başvurmanızı öneririz.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.