Gıda Hattı

Dart misyonu açıklaması geldi! Dünyaya çarpma riskine karşılık asteroidlerin yörüngeden sapmasının sağlamak amacıyla deneme çalışmaları başlatıldı

24 Kasım 2021, 12:18
Paylaş
Dart misyonu açıklaması geldi! Dünyaya çarpma riskine karşılık asteroidlerin yörüngeden sapmasının sağlamak amacıyla deneme çalışmaları başlatıldı
Dünyaya çarpma tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuz asteroidleri yörüngesinde değiştirebilmeleri için kullanılabilecek bir teknoloji oluşturuldu ve bu teknolojiyi denemek amacıyla çarşamba günü bir uzay aracı fırlatılacak.

Dünya’da çarpma tehlikesi olan asteroitlerin yörüngelerinde değişiklik oluşturabilmek için kullanılan bu teknoloji bugün denenecek. NASA'nın dart misyonu kapsamında fırlatılacak uzay aracı dimorphos adlı asteroid çarpacak ve hızıyla yörüngesine değiştirmeye çalışacak.

Dart misyonu açıklaması geldi. Dünyaya çarpma riskine karşılık asteroidlerin yörüngeden sapmasının sağlamak amacıyla deneme çalışmaları başlatıldı.

Dünyaya çarpma tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuz asteroidleri yörüngesinde değiştirebilmeleri için kullanılabilecek bir teknoloji oluşturuldu ve bu teknolojiyi denemek amacıyla çarşamba günü bir uzay aracı fırlatılacak. Dünyaya çarpma tehlikesi olan asteroitlerin yörüngelerinde değişiklik oluşturabilmek için kullanılan bu teknoloji bugün denenecek. NASA'nın dart misyonu kapsamında fırlatılacak uzay aracı dimorphos adlı asteroid çarpacak ve hızıyla yörüngesine değiştirmeye çalışacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.