AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Darı irmiği nedir? Darı irmiği faydaları nedir? Darı irmiği yapılışı

Darı irmiği nedir? Darı irmiği faydaları nedir? Darı irmiği yapılışı
28 Mayıs 2021, 15:02

Darı irmiği nedir? Darı irmiği faydaları nedir? Türkiye'de Güneydoğu, İç Anadolu, Karadeniz, Ege, Marmara ve Doğu Anadolu bölgelerinde darı yetiştirilir.

Gıda kullanımında ve hayvan yemi kullanımında önemli bir yere sahip olan darı Muhabbet Kuşu yeminin ana maddesidir. Darı tahılının öğütülüp işlem geçirmesiyle un ve irmik elde edilir.

Darı irmiği, darı tahılının belirli aşamalardan geçilip ince toz haline getirilen ince halde olan gıdadır. Darının irmik haline getirilmesi çeşitli tatlı türünün yapılmasına olanak sağlar. Ağızda ayrı bir tat bırakan yapısıyla tercih edilen bir besindir.

Darı Çeşitleri:

 
Cin Darı: Van gölü kıyı bölümünde ve Hakkari ilinde yaygındır. Aynı zamanda bozanın da ham maddesidir. Kış içeceklerinin eski dönemlerden günümüze gelen enfes içeceği boza yapımı darıdan elde edilir.
 
Koca Darı: Muğla ve Hatay yörelerinde ekmeğin ham maddesi olarak kullanılır. Bu yörede darının yoğun şekilde yetiştirilmesi tükettikleri gıdalarda öncül olmuştur. Koca darı nişastası dokuma sanayi için önemlidir.
 
Kum Darı: Fazla rutubetten etkilenen türdür.
Darı İrmiği, çeşitli tatlılar için idealdir. Boza yapımında farklı bir tat oluşturulması için irmik kullanılmaktadır. Darı tahılının öğütülüp elenmesiyle elde edilir. Darı irmiğinden yapılan boza içeceği kış aylarının muhteşem enerji kaynağıdır. Yüzyıllardır bilinen bu içeceği denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Faydaları:

  • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.
  • Kanser önleyici etkiye sahiptir.
  • Darıdan yapılan boza enerji vericidir. Birçok besin maddelerini içerdiği için ''Sıvı Ekmek'' olarak da adlandırılmaktadır.
  • Bağırsak florasını düzenler.
  • Vücut direncine katkıda bulunur.
  • Tokluk hissi uyandırır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.