Gıda Hattı

Dardanel, Balık Yemi Üretmek İçin Kolları Sıvadı

17 Ağustos 2007, 17:46
Paylaş

Çanakkale'de kurulu Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, kuracakları yeni bir fabrikada balık yemi üreteceklerini söyledi.

Önen, düzenlendiği basın toplantısında, yeni bir fabrika için çalışmalara başladıklarını, ancak yatırım yapmayı düşündükleri Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili bazı sıkıntılar yaşadıklarını kaydetti. Yeni fabrikayı OSB'ye kurmayı planladıklarını, bu yönde girişimlerde bulunduklarını ifade eden Önen, ancak karşılarına çıkan bazı olumsuzluklar nedeniyle söz konusu fabrikayı İzmir bölgesindeki bir OSB'de kurmayı düşündüklerini belirtti. Önen, Torbalı ve Tire OSB bölgelerinde yer arayışlarının sürdüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:

"Dardanel olarak bu yatırımımızı maalesef o bölgelere kaydırmış olacağız. Büyük umutlarla kurulan Çanakkale OSB'de bir hareket görmüyoruz. Parsellerin çoğu satılmış olmasına rağmen, buralara paketleme ve depolama alanları kuruldu. Ama bizim anladığımız anlamda, bacası olan bir fabrikada ürün üretildiğini, istihdam yaratıldığını, ihracat yapıldığını göremiyoruz. Çünkü OSB'de doğal gaz ve arıtma tesisi yok. OSB'de elektrik olmasına rağmen fabrika olarak trafonuzu kendiniz kurmanız gerekiyor. Su, diğer OSB'lere göre pahalı. Teşvik yok. Aksine engeller var. İmar iznine göre baca yüksekliği 6.5 metreyi aşamıyor. Peki bacasız fabrika nasıl olacak? OSB adeta depo bölgesi oldu."

Kentin ekonomisine yön verenlerin bu işi ciddi olarak incelemesi, bölgeye reel anlamda fabrikalar kurulması gerektiğini anlatan Önen, OSB alanında paketleme tesisi ya da depoların kurulmasının kaynak israfından başka bir şey olmadığını savundu.

Önen, Çanakkale'deki fabrikalarda balık unu ürettiklerini ve bunu Ege yöresindeki balık yemi fabrikalarına sattıklarını ifade ederek, "Yaklaşık 5 milyon avroya mal olacak balık yemi fabrikasında 100 kişiye istihdam sağlanacak. Yılda 25 bin ton balık yemi üretilecek fabrikanın yıllık cirosu 25 milyon avroya olacak" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.