Gıda Hattı

Danimarkalı çiftciler Selçuk'ta pamuk ve zeytinyağı üretimini inceledi

28 Ekim 2006, 13:17
Paylaş

-Avrupa Birliği (AB) ile müzakere sürecinde bulunan Türkiye'deki tarım uygulamaları Avrupalı çiftçilerin de ilgisini çekiyor. Danimarka'dan gelen, dördü mühendis 25 çiftçi, İzmir'in Selçuk ilçesinde üretilen pamuk ve zeytinin nasıl işlendiğini görmek üzere TARİŞ Selçuk İşletmesi'ni ziyaret etti. Gezi, Selçuk Ziraat Odası ve Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi'nin katkılarıyla düzenlendi.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde tatil yapan Danimarkalı çiftçiler, aynı zamanda beş günlük bir eğitimin ardından tarladan işleme tesislerine kadar düzenlenen geziyle pamuk ve zeytin üretimi hakkında bilgi sahibi oluyor.
Ziraat danışmanlık servisi uzmanı Povl Noergaard önderliğinde gelen turist çiftçiler, tatil yaparken Türkiye'deki tarım hakkında bilgi sahibi de oluyor.
EÜ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Oktay, Selçuk bölgesindeki tarım şeklinin Avrupa ülkeleri tarafından merak edildiğini belirterek, kendileriyle diyalog halinde bulunan Avrupalı meslektaşlarına yardımcı olduklarını söyledi. Prof. Dr. Oktay, "Pamuk ve zeytin üretiminde önemli yeri olan Selçuk'ta bu vesileyle tarladan tekstile uzanan pamuğun nasıl işlendiği, zeytinin hangi şartlarda yağ haline geldiğini gösterme imkanı buluyoruz" dedi.
Selçuk Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Albeyoğlu ise Avrupalı çiftçilerin Türkiye'deki tarım uygulamalarını görünce, daha önce düşündüklerinin ötesinde bir beğeniyle ayrıldığını söyledi. Albeyoğlu, "Avrupa pazarında hakettiği yeri bulanmayan narenciye ve zeytinyağının, düşündüklerinin aksine doğal ve kaliteli olduğunu her fırsatta anlatıyoruz" şeklinde konuştu. İlçedeki tarla ve imalathaneleri de gezen turist çiftçiler, daha sonra Şirince köyü ve Efes antik şehrine de gitti. Gezi sırasında turistlere incir ikram edildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.