Gıda Hattı

Damla Sulama Yaygınlaştı, Boru Stokları Yetersiz Kaldı

28 Ağustos 2007, 18:27
Paylaş

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Motuk, yaşanan kuraklık ve su kaynaklarındaki yetersizlik nedeniyle, daha az su harcayan damla ve yağmurlama sulama sistemleri kullanılmasının artık zorunlu hale geldiğini söyledi.

Motuk, Ziraat Bankası'nın, damla ve yağmurlama sistemi kurmak isteyen çiftçilere kredi desteği uygulaması başlattığını belirtti. Ziraat Bankası'nın 5 yıl ödemeli sulama sistemi kredilerine çok büyük talep olduğunu ifade eden Motuk, "Yağmurlama borulara yoğun talep nedeniyle firmaların elinde bulunan 2 yıllık stoklar erimiş durumda, ancak yağmurlama sistemi borularının temininde ciddi bir sorun yok" dedi.

Ancak büyük tarlaları sulamakta kullanılan yassı damla sulama borularının yeterli miktarda üretilemediğine dikkati çeken Motuk, "Yassı borularda yerli üretici talebe yanıt veremiyor. Seraları ve küçük tarlaları sulamakta kullanılan yuvarlak damla sulama sistemi boruları piyasada mevcut. Ancak büyük tarlalar için, 250 metreye kadar kesintisiz boru döşenmesi gereken büyük tarlalarda yassı boruya ihtiyaç duyuluyor. Bunu üreten Türkiye'de sadece 2-3 fabrika var. Ziraat Bankası'nın başlattığı kredi imkanı nedeniyle talep çok fazla olduğu için bu yassı borunun temininde ciddi sorunlar yaşanıyor."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.