Gıda Hattı

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Destek Ödemesi Bekliyor

20 Ekim 2007, 12:05
Paylaş

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Karakoca, birliğin yaklaşık 4 bin üyesinin destekleme alacağı olan 11 milyon YTL'nin 10 aydır ödenmediğini belirterek, üreticinin zor durumda olduğunu savundu.

Karakoca, damızlık sığır yetiştiricilerinin çok küçük kâr marjlarıyla çalıştıklarını, ham madde maliyetlerindeki artışların ise şartları daha da zorlaştırdığını belirtti.

Söz konusu alacakların, süt, buzağı, suni tohumlama ve küpeleme teşvikleri olmak üzere 4 kalemden oluştuğunu ifade eden Karakoca, "2007 Ocak ayına ait destekleme alacağımızı ekim ayı gelmesine rağmen alamadık. Suni tohumlamayla elde edilen buzağılar için ödenmesi gereken destekler ise 2006 yılının Eylül ayından beri ödenmiyor. İşletme gelirlerinin yaklaşık yüzde 20'sine tekabül eden bu para 2 ay daha ödenmezse işletmelerimiz ciddi sıkıntı içine girecek, hatta bazıları kapacak. Bu sorunumuzun bir an önce çözümlenmesini istiyoruz."

Bakanlık yetkililerine sektörün, destekleme ödemeleri yapılmamasından kaynaklanan sorunları aktardıklarını anlatan Karakoca, "Yetkililer bize, bütçede ödeme için gerekli paranın olmadığını, ek bütçe yapılması gerektiğini söylüyorlar. Biz de her seferinde 'gerekenler, iş işten geçmeden yapılmalı' diyoruz" dedi.

Trakya Birlik, tane mısırı 44 YKr'den alacak

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik), tane mısırın kesin alım fiyatını 0,440 YTL/kilo olarak açıkladı.

Trakya Birlik'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, halen alımları devam eden yüzde 15 standart rutubet oranlı mısır için 0,440 YTL/kilo kesin fiyat uygulanmasına başlandı.

En çok yüzde 22 rutubet oranına kadar alım yapılan mısırda, yüzde 15 standart oranı arasındaki her bir rutubet yüzdesi için 0,005 YTL/kilo fiyat düşülerek alım işlemi yapıldığı ifade edilen açıklamada, yüzde 16 rutubet oranlı mısır için 0,435 YTL/kilo, yüzde 22 rutubet oranlı mısır için ise 405 YTL/kilo alım fiyatı uygulandığı belirtildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.