Gıda Hattı

Damızlık İthalatı Sektörü Vurur

2 Nisan 2007, 13:21
Paylaş

Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, damızlık düve ithalatı konusunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nı uyardı.

Yavuz, “Hayvancılık sektörü bu uygulamayla büyük darbe alır. İthalat söylemleri, üreticinin kafasında adeta 'Demokles'in Kılıcı' gibi tutulmak isteniyor” dedi. Yavuz, son zamanlarda her platformda “Damızlık düve ithalatı yapacağız” diyen yetkililerin, farkında olmadan hayvancılık sektörüne yatırım yapacak girişimcilerin yatırım yapmasını engelleyerek yatırım planlarını ötelediklerini söyledi. “En kötü karar kararsızlıktan iyidir” özdeyişinden hareketle belirsizlik politikalarının hem üreticinin hem de yatırımcının kafasını karıştırdığını belirten Yavuz, bu belirsizliğin giderilebilmesi için bakanlığın konuya açıklık getirmesini istedi. Türkiye'de işletmelerin yapısı, ölçekleri ve üretim maliyetleri düşünülmeden ”kolaycılığa” kaçılarak yapılacak ithalatın, 1980 sonrasında olduğu gibi sektöre büyük darbe vuracağının kaçınılmaz olduğunu savunan Yavuz, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki dönemde acımasız bir rekabetin beklendiği bu sektörümüzde, rekabete dayanıklı hale getirmek için çıkartılan yasal değişimleri ve desteklemeleri takdirle karşılarken yatırım fırsatı vermeden söylenen ithalat söylemleri, sektörün içinde bulunanları aynı şekilde de üzmüştür. Kuşkusuz uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülüklerimiz var. Ancak geçiş süreçlerinde bu ülkeler ikna edilebilir. Gerekçe, 3-4 işletme bu sektöre yatırım yapacak damızlık düve bulamamaktadır diye gösterilmemeli. Dünyanın hiçbir ülkesinde bir haftanın içinde 25 bin baş damızlık düve bulup, işletmenize koyamazsınız. Bu tip büyük işletmeler, belirli bir miktarla başlar ve kendi bünyesinde büyüyerek devam eder. Taşıma su ile bu değirmeni döndüremezsiniz. Yetkililerden istediğimiz ya bu kılıcı vurup üreticinin boynunu koparınız ya da bu kılıcı üreticilerin başından çekin.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.