Gıda Hattı

Dallas havalimanı, kullanılmış yemeklik yağı jet yakıtına dönüştürüyor

1 Haziran 2022, 10:44
Paylaş
Dallas havalimanı, kullanılmış yemeklik yağı jet yakıtına dönüştürüyor

Dallas Fort Worth Uluslararası Havalimanı, bir kısmı McDonald's havalimanındaki restoranlardan gelen kullanılmış yağı alıyor ve bunu uçak enerjisine dönüştürüyor.

Dallas Fort Worth Uluslararası Havalimanı, sürdürülebilir enerji çabalarını artırmak için “dünün patates kızartmasını yarının jet yakıtına” dönüştüren ilk büyük merkezlerden biri konumda.

Havalimanı yetkilileri, havalimanı bünyesinde yer alan restoranlarındaki fritözlerden gelen yağlı yiyecekler gibi kullanılmış yemeklik yağların yeniden amaçlandığını ve şaşırtıcı derecede verimli bir şekilde yakıta dönüştürüldüğünü söylüyor.

Houston merkezli Neste US Inc.'de sürdürülebilir havacılık yakıtı teknik servis müdürü Pratik Chandhoke, yemeklik yağ ve jet yakıtının kimyasal bileşimlerinin çok uzak olmadığını söyledi.

Şirket, kalan patatesleri ve diğer kızartmaları süzüyor, yağı ısıtıyor ve jet yakıtına dönüştürmek için diğer adımların yanı sıra hidrojen ekliyor.

Chandhoke, “Herhangi bir petrole bakarsanız, hepsinde bu yapı molekülleri, (hidrokarbonlar) bulunuyor. Bu atomları alabiliriz ve daha sonra rafinerilerimizde bir miktar işlemden geçiririz. Aslında bir jet yakıtının kimyasını taklit ederiz" diye ekliyor.

San Francisco Uluslararası Havaalanının, 2050 yılına kadar fosil jet yakıtını aşamalı olarak durdurmayı taahhüt ettiği belirtiliyor.

Bu şekilde jet yakıtı üretmenin en büyük dezavantajı üretim maliyeti

Dallas Havalimanı, SAF olarak bilinen sürdürülebilir havacılık yakıtına dönüştürülmek üzere her ay yaklaşık 32.000 pound yemeklik yağ geri dönüştürebilecek kapasiteye sahip.

Kullanılmış yemeklik yağın jet yakıtı olarak kullanılabilmesi kulağa oldukça hoş geliyor. Ancak bu işlemin bir dezavantajı bulunuyor.

Şu an için en büyük dezavantaj, SAF'ın fiyatı geleneksel jet yakıtından iki kat daha yüksek fiyata mal olması diyebiliriz. Geri dönüştürülmüş yakıt üretmenin yüksek maliyeti şimdilik biraz yüksek.

Günümüz dünyasında geri dönüşümün oldukça önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ancak bu geri dönüşümün devamlılığının da olması gerekiyor. Yemeklik yağdan jet yakıtı elde etmek oldukça ilgi çekici bir keşif.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.