Gıda Hattı

Daha önce "Paneth hücrelerini" duydunuz mu?

17 Nisan 2022, 10:45
Paylaş
Daha önce "Paneth hücrelerini" duydunuz mu?

Paneth hücreleri, ince bağırsaktaki mikroplara karşı konak savunması sağlıyor. İşlevsel olarak nötrofillere benziyorlar.

Paneth hücreleri, bakteri veya bakteriyel antijenlere maruz kaldıklarında, kript lümenine bir dizi antimikrobiyal molekül salgılıyor. böylece gastrointestinal bariyerin korunmasına katkıda bulunuyor.

İnce bağırsakta bulunan çok sayıda villus ve kript, yaklaşık 400 metrakarelik geniş bir epitelyal yüzey oluşturuyor. Bu alan besin emiliminlerine olanak sağlıyor. Ancak mikropları istila etmek için çok sayıda potansiyel giriş yeri bulunuyor.

Diğer mukozal yüzeylerde mikrop girişini engellemek için birden fazla katman bulunuyor. Ancak ince bağırsak mukozası  tek bir epitelyal hücre katmanı içeriyor. Bu durum besin emilimine ve su-elektrolit taşınmasına yardımcı oluyor. Ancak savunma stratejileri için bir risk!

Besin açısından zengin lümen içeriği mikroplar için ideal bir kültür ortamı sağlıyor gibi görünüyor ve hem yiyeceklerle birlikte alınan hem de ağır bakteri yüküyle komşu kolondan alınan büyük bir mikroorganizma popülasyonuna sürekli maruz kalma söz konusu.

Her ince bağırsakta ortalama 5-12 adet Paneth hücresi bulunuyor!

Paneth hücreleri ilk olarak bir asırdan fazla bir süre önce ince bağırsak "Lieberkühn kriptalarının" tabanındaki granül hücreler olarak tanımlanıyordu. İşlevleri son yıllara kadar bir muamma olarak kalırken, artık ince bağırsaktaki mikrobiyal yoğunluğun düzenleyicileri olarak ve yakındaki kök hücrelerin korunmasında doğuştan gelen bağırsak savunmasında önemli oldukları düşünülüyor.

Her ince bağırsak kriptinde ortalama 5-12 Paneth hücresi bulunuyor. Diğer epitel hücre tiplerinin aksine, kök hücre bölgesinden kript tabanına doğru göç ederler ve burada nispeten uzun yaşarlar (Enterositler içinde yaklaşık 20 gün kadar yaşarlar).

Paneth hücreleri, bakterilere (hem Gram pozitif hem de negatif tipler) veya lipopolisakkarit, muramil dipeptid ve lipid A gibi bakteriyel ürünlere maruz kaldıklarında defensinleri salgılamak üzere uyarılırlar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.