Gıda Hattı

Daha az hata yapmak için öneriler!

17 Ekim 2021, 10:47
Paylaş
Daha az hata yapmak için öneriler!

Kişilerin günlük yaşamlarında yaptıkları hatalar çoğu zaman kasıtlı olmayan ancak kaçınılmaz olan durumlar. Her şeyden önce hataların kişileri “kötü” bir insan yapmadığını söylemek gerekli.  Eğer bir hata yaptıysanız bir dahaki sefere nasıl ders alabileceğimizin farkında olmanız çok önemli.

Hata yaptığınızı fark ettiğiniz andan itibaren hatayı kabul edip çözüm önerilerini düşünmek oldukça yararlı. Peki, hata sayılarımızı en az seviyede tutmak için neler yapılabilir?

Tüm dikkatinizi yaptığınız işe verin!

Çok görevli olmak yani aynı anda birçok iş yapmak bizi süper kahramanlar gibi hissettirir. Ancak bir kerede bir dizi işi halletmeye çalışmak, bizlerin o işlere bölünmesi demek. Yani bir işe %100’ümüzü verebiliriz. Ama iki işe aynı anda %50’mizi vermiş oluruz. Yani her şeyi bir anda halletmeye çalışmak yerine, bu işi tamamlamak için kesintisiz zaman ayırın.

Sorular sorun!

Özellikle bir işte yeniysek yani ilk kez bir işi yapıyorsak soru sormadığımız için hata yaparız. Ya da soru sormaktan çekindiğimiz için. Bir sonraki adımdan veya bir görevi nasıl üstleneceğinizden emin değil misiniz? Mutlaka soru sormalısınız. Soru sorduğunuzda başkalarının ne düşüneceği konusunda endişeli misiniz? Unutmayın soru sormak sizi sadece daha akıllı bir birey yapar.

Kontrol listeleri edinin!

Genel anlamda kontrol listelerini kullanmak çok kullanışlı olmakta. Yapılacak şeyi veya bir sonraki aşamaya geçmek için gereken adımları ayrıntılı yazdığınız bir liste kullanmak hata riskini azaltır.

Kontrol, kontrol ve kontrol!

Gözden geçirmek için kendimize yeterli zaman vermediğimiz için işlerimizde hatalarla karşılaşırız. Gerçekten ihtiyacınız olan son şey, yaptığınız şeyi gözden geçirmek. Bir defa gözden geçirmek bile hataları görmemiz için yeterli olmakta.

Yeterli zaman ayırın!

Yaptığınız işi planlamadan yaptığınızda son anda birçok şeyi hızlı yapmanız gerekir. Hızlı yapmaya çalışmak da hataları beraberinde getirir. Yani işlerinizi planlayarak ve zamana yayarak yapmanız hata riskini azaltacak.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.