Gıda Hattı

D vitaminin de fazlası bu hastalıklara neden olabiliyor!

8 Ocak 2022, 11:49
Paylaş
D vitaminin de fazlası bu hastalıklara neden olabiliyor!

Her şeyin fazlası zarar! Vücudunuzdaki D vitamini fazlalığı, birçok sağlık sorununa yol açabilen vitamin toksisitesine veya hipervitaminoza neden olabiliyor.

D vitamini vücutta kalsiyum emilimine ve kemik oluşumuna yardımcı oluyor. D vitamini eksikliği ve bunun kemik hastalıklarından akıl sağlığı hastalıklarına kadar çeşitli sağlık riskleri hakkında çokça konuşulmasına rağmen, D vitaminini aşırı doz almak sağlığınız için de felaket olabiliyor.

Aşırı D vitamini vücudunuzdaki böbrek taşı, mide bulantısı, kabızlık, kemik kırıkları, kalp sorunları ve hatta kanser riskini artırabiliyor. D vitamini fazlalığı toksisite veya hipervitaminoza neden olabiliyor.

Günlük aşırı D vitamini (10.000 IU) takviyesi tüketimi, D vitamini toksisitesi gibi risklere yol açarak kanda anormal derecede yüksek kalsiyum seviyelerine neden olabiliyor. Semptomlar arasında böbrek taşları, mide bulantısı, tekrarlayan kusma, kabızlık, aşırı susama, aşırı idrara çıkma sayılabiliyor. Üstelik kafa karışıklığı ve kilo kaybı da semptomlar arasında sayılabiliyor.

Ayrıca, yüksek dozda takviye alanların kanser, kalp sorunları ve artmış kemik kırılma riski altında olduğu görülüyor.

D-vitamini

Yağda eriyen vitaminler daha uzun süre depolanmakta!

D vitamini kalsiyum emilimine ve kemik oluşumuna yardımcı oluyor.  Süt ve süt ürünleri, meyve suları, balık ve diğer deniz ürünleri, yumurta sarısı, kırmızı et ve tahılda bulunmakta.

31-70 yaş arası yetişkinler için önerilen günlük D vitamini miktarı 600 IU ve 71 yaş üstü için 800 IU'dur.

Doz aşımı tehdidini belirleyen temel ayrım, bir vitaminin yağda mı yoksa suda mı çözündüğüdür. Çünkü suda çözünen vitaminler, kolayca çözünüyorlar. Üstelik genellikle herhangi bir vücut dokusunda uzun süre emilmedikleri için sağlık risklerine neden olma olasılıkları daha düşük oluyor.

A, D, E ve K vitaminleri yağda çözünüyor, bu da vücudun onları yağ birikintilerinde daha uzun süre depolayabileceği anlamına geliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.