Gıda Hattı

D vitamini testosteron üretimini artırıyor

31 Mayıs 2022, 10:33
Paylaş
D vitamini testosteron üretimini artırıyor

Erkeklerde D vitamini eksikliği ile düşük testosteron konsantrasyonları osteoporoz ve kas kütlesi kaybına yol açabilir.

D vitaminini güneş ışığına maruz kalmaktan, yiyeceklerden ve diyet takviyelerinden alıyoruz. Kandaki D vitamini konsantrasyonu erkeklerin testosteron üretimini etkileyebilir.

Çoğu erkek için, daha yüksek bir D vitamini alımı muhtemelen testosteron konsantrasyonunu güçlü bir şekilde etkilemeyecek. Ancak D vitamini eksikliği olan erkeklerin, vücutlarındaki testosteron konsantrasyonunu etkilenebilir.

Bu durum araştırmacıların kandaki D vitamini konsantrasyonunu ve vücudun testosteron üretimini ilişkilendirdiği yeni bir çalışma ile ortaya koyuluyor.

Testosteron sağlık için oldukça önemli

Testosteron erkeklerin testislerinde üretilir ve hipofiz hormonu luteinize edici hormon (LH) tarafından sıkı bir şekilde düzenlenir. Hipofiz bezi, kandaki seks hormonlarının konsantrasyonuna duyarlıdır ve konsantrasyon düştüğünde, hipofiz bezi, testosteron üretiminin ana uyarıcısı olan LH'yi salgılar.

Sadece bir testisi olan erkekler, yeterli testosteron konsantrasyonu elde etmek için tipik olarak daha yüksek bir LH konsantrasyonuna ihtiyaç duyar çünkü kalan testis tüm görevi yerine getirmek zorundadır ve bu nedenle ek uyarıya ihtiyacı bulunur.

Daha düşük testosteron üretimi, daha az enerji, daha az kas kütlesi, cinsel istek azalması ve osteoporoz riskinin artmasıyla sonuçlanabilir. Ayrıca kısır erkekler, normal doğurganlığa sahip erkeklere göre daha az testosteron üretirler.

Çalışmanın sonuçları, testosteron ve D vitamininin kan konsantrasyonlarının, normal testosteron üretimi olan erkek arasında bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Düşük D vitamini ve yüksek paratiroid hormon konsantrasyonları olan sağlıklı erkeklerde kanda testosteron/LH oranı daha düşüktü, bu da D vitamini düşük olduğunda LH'nin testosteron üretimi üzerindeki etkisinin azaltılabileceğini düşündürdü.

Yapılan bir çalışmada da araştırmacılar dokuya aktif D vitamini uyguladılar ve ardından testosteron salgısını izlediler. Aktif D vitaminine maruz kalan doku, D vitamini almayan dokudan daha fazla testosteron üretti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.