AramaArama
Gıda Hattı

D vitamini takviyesi vücudumuz için sağlıklı mı?

17 Ekim 2018, 09:40
Paylaş
D vitamini takviyesi vücudumuz için sağlıklı mı?

Son birkaç yıldır D vitamini bazı kanser türlerine, kemik erimesine neden olan osteoropoza, kalp krizine ve diğer kronik rahatsızlıklara karşı koruma sağlayan bir vitamin olarak popülerlik kazandı. Peki D vitamini takviyesi vücut için yararlı mı?

Vücut için gerekli olan D vitamini almak önemli. D Vitamini eksikliği ile başa çıkmak daha da önemli. Fakat, sağlık için D vitamini takviye etmek vücudumuz için gerçekten yararlı mı?

d-vitamini-ve-kadin-gidahatti

D vitamini güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı

Vücudun güneşe maruz kalmasından sonra ürettiği D vitamini, vücudun kalsiyum ve fosfor emilimini arttırarak güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olduğu uzun zamandır biliniyor. Fakat 2000'de başlayarak, D vitamininin diğer sağlık koşullarındaki rolünün araştırılması hızla genişlemeye başladı. 

D vitamininin kemik sağlığındaki rolü için güçlü bir destek olsa da, diğer sağlık koşullarının önlenemediğine dair kanıtların olması tıp dünyasında tartışılıyor.

D vitamini takviyesi vücudumuz için sağlıklı mı?

Kalsiyum emilimini kolaylaştıran bir hormon olan D vitaminini gıdalardan almak o kadar kolay değil. Somon gibi yağlı balık türlerinden alınan D vitamini ise güneşten alınan vitamin kadar etkili değil.

Bu yüzden insanlar, özellikle Kuzey yarım kürede yaşayanlar, fazla güneş görmedikleri için vitamin takviyelerine başvuruyor. 

Bazı uzmanlara göre, yüksek dozda alınan D vitamini kalp hastalıklarına neden oluyor

Yüksek dozda alınan D vitaminleri alan kişilerde kusma gibi yan etkileri gözlemlenebiliyor. Ayrıca, kesin kanıtlanmamış olsa da, vitamin takviyesi bazı damar ve kalp hastalıklarına neden olabiliceği öne sürülüyor.  Bazı uzmanlar ise, D vitamini takviyesinin kişiler için yararlı olduğuna inanıyor. 

D vitamini düzeylerinin düşük olması, kardiyovasküler hastalık, kanser ve diğer nedenlerden ötürü erken ölüm risklerine bağlı. Ancak, D vitamini ile takviyenin insanların daha uzun ve sağlıklı yaşamasına yardımcı olup olmadığı hakkında daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.