Gıda Hattı

D vitamini için ne kadar güneş ışığı gerekiyor?

10 Ekim 2021, 12:02
Paylaş
D vitamini için ne kadar güneş ışığı gerekiyor?

D vitamini vücutta depo edilebilen bir vitamin. D vitaminin olumlu etkilerinin ortaya çıkması için de güneş ışığına gerek duyuluyor. Peki, ne kadar güneş ışığı gerekiyor?

D vitamini, iskelet sistemi başta olmak üzere bağışıklık sistemi ve sinir sistemi için oldukça önemli bir vitamin. Ayrıca depresyonu, kanser riskini ve diyabet riskini azaltıyor.

D vitamininin aktif forma dönüşmesi için de güneş ışığı gerekiyor. Hatta D vitamini ihtiyacının yaklaşık %80’i güneşten sağlanıyor. Dolayısıyla güneşlenmek D vitaminin aktif forma dönüşmesi için oldukça önemli.

Güneşten üç farklı ultraviyole (UV) ışın yayılır: UV A, UV B ve UV C. Güneşten gelen UV B ışınları deriye temas ettiği anda D vitamini öncüsü sentezlenir. UV A ise D vitaminin yapısını bozar. Ayrıca ultraviyole ışınlar cilt kanseri ve güneş yanığına sebep oluyor.

Buradan da anlaşılacağı gibi saatlerce güneş altında zaman geçirmek D vitamini miktarını arttırmayabilir. Aksine zararlı olabilir.

Yapılan çalışmalar UV B ışınlarının güneş yanıklarının yarısından sorumlu olduğu belirtiliyor. Yani risk fayda dengesini kurmak oldukça önemli.

Ne kadar güneş ışığı gerekiyor?

Güneş ışınlarının geliş açıları dikkate alındığında günde yaklaşık 20-30 dakika güneş ışığına maruz kalmak fayda sağlıyor. Fazla güneşlenme riskleri de beraberinde getiriyor. D vitamini gıdalardan kısıtlı miktarlarda alınıyor. Vücudun tamamının değil sadece %10’luk bir bölümünün güneş görmesi yeterli.

Güneşten gelen ışınların giysilerden geçip deriye ulaşamayacağı da bilinmeli. Bu nedenle güneş ışınlarının direkt deriye teması önemli. Yaz aylarında güneş ışınlarıyla temas daha kolay olurken Şubat-Kasım arasında bu süre 40 dakikalara çıkabilir.

Son olarak sadece diyetle ya da sadece güneşlenerek D vitamini miktarını arttırmak mümkün değil. Yani hem diyette D vitamininden zengin gıdalara öğünlerde yer vermek hem de günde ortalama 20-30 dakika güneşlenmek D vitamini dengesi açısından oldukça faydalı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.