Gıda Hattı

D Vitamini eksikliği beyin için neden kötü?

8 Ocak 2022, 14:00
Paylaş
D Vitamini eksikliği beyin için neden kötü?

Yapılan araştırmalar, yeteri güneş ışığı almamak nedeniyle yaşanan D Vitamini eksikliğinin beyni birçok açıdan düşürdüğünü gösterdi.

D Vitamini eksikliği, sağlıklı yaşlı bireylerde hafıza ve bilişsel işlevin zayıflamasıyla ilişkili. Öte yandan, özellikle şizofreni gibi akıl hastalığıyla da ilişkili olduğu yönünde veriler artıyor.

Queensland Üniversitesi’nden Dr. Thomas Burne tarafından yapılan ve Brain Structure and Function ile Trends in Neuroscience dergilerinde yayınlanan araştırmalarda, D Vitamini eksikliği durumundaki farelerin perinöral ağlarının etkilendiği, özellikle beynin hipokampüs bölgesindeki ağların yarı yarıya düştüğü belirlendi.

D Vitamini nasıl etki gösteriyor!

Perinöral ağlar beyinde bir iskele görevi görüyor. Önemli sinirleri ve aralarındaki bağlantıları stabilize ediyorlar. Araştırmacılar, perinöral ağlarını kaybeden farelerde daha az ve zayıf sinir bağlantıları olduğunu belirledi. Bu fareler, yeterli D vitamini alan ve beyindeki ağları azalmamış olan farelere kıyasla daha düşük bir öğrenme kabiliyeti sergiledi.

Öte yandan, D Vitamininin bu yapıyı bozan enzimlere karşı koruma sağladığı belirlendi.

Perinöral ağlar her zaman faydalı değil. Beynin bazı bölümlerinde yeni şeyler öğrenmeyi engellediği biliniyor. Aynı zamanda uzaklaştırılması Alzheimer hastalığı için faydalı olabiliyor.

Ancak ağ kaybının yoğunlaştığı hipokampüs bölgesinde, güçlü bir ağ yapısının hafıza oluşumu için kritik öneme sahip olduğu da biliniyor.

D Vitamini almanın en kolay yolu, güneş ışığı. Her gün, tenimize doğrudan gelecek güneş ışığı, yeterli miktarda almamızı sağlıyor. Bunun yanında D Vitamini gıdalarda da alınabiliyor.

Doktorların D Vitamini eksikliği yaşayanlara önerdiği takviyeler ise oldukça uygun fiyatlı. Buna karşın, dünya genelinde 1 milyardan fazla insanın D Vitamini eksikliği yaşadığı biliniyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.