Gıda Hattı

D-8’de gıda alanında işbirliği de görüşülecek

22 Ocak 2015, 23:46
Paylaş
D-8’de gıda alanında işbirliği de görüşülecek

İran’ın başkenti Tahran’da 28 Ocak’ta gerçekleştirilecek Gelişen Sekiz Ülke (D-8) 4’ncü Sanayi Bakanları Toplantısı öncesinde Kıdemli Memurlar Toplantısı’na paralel olarak, gıda sektörü de dahil olmak üzere sektörel toplantılar düzenlenecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılacağı D-8 4. Bakanlar Toplantısı öncesinde, 26-27 Ocak 2015 tarihlerinde Kıdemli Memurlar Toplantısı’nın (Senior Offical) gündeminde, üretim sektörlerinde Gıda Sanayi Görev Gücü’nün de aralarında bulunduğu 12 Sanayi İşbirliği Görev Gücü’nün belirli başlıklarda birleştirilmesi ve önerilerin yeni görev güçleri hakkında bilgi verilmesi de bulunuyor.

Kıdemli Memurlar Toplantısına paralel olarak sektörel toplantılar da gerçekleştirilecek. Böylece D-8 ülkeleri arasında söz konusu sektörlerde mevcut ilişkilerin daha üst düzeylere taşınması, ticari ilişkilerin ve yatırımların geliştirilmesi hedefleniyor.

Toplantıların çıktıları değerlendirilerek, D-8 Sanayi Bakanları Bildirgesi Taslağı hazırlanacak. Bakanlar Toplantısı’nda Kıdemli Memurlar Toplantısı Raporu ve Görev Gücü toplantılarının sonuçları görüşülecek ve Görev Güçlerinin birleştirilmesi kararlaştırılacak.

2011 ve 2012 yıllarında gerçekleştirilen D-8 Sanayi Çalışma Grubu toplantılarında gıda sanayine ilişkin olarak şu kararlar alınmıştı:

-Üye ülkelerin gıda sektörlerine ilişkin ithalat ve ihracatla ilgili düzenlemeler ile yatırım mevzuatları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri D-8 Sekretaryasına iletmeleri

-Merkezi Gıda Teknolojik Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü’nin kurulması

-Gıda Sanayi alanında Kapasite Geliştirme Programı düzenlenmesi

-Gıda Sanayi alanında iş toplumunun bir toplantı gerçekleştirmeleri için davet edilmesi

-Gıda standartlarının uyumlaştırılması ve Helal Gıda Sertifikasyonunun kabulü

-İthalat-ihracat düzenlemeleri ve yatırım mevzuatı ile ilgili iletilen bilgilerin Sekretarya tarafından derlenmesi

-Gıda Sektörü Mevzuatı ve Ticaretine ilişkin konularda bilgi paylaşımını sağlamak amacıyla web Sitesi, blog, veri tabanı kurulması

-Sivil Toplum Kuruluşlarının aktif bir şekilde toplantılara katılım sağlaması

-D-8 web sitesi aracılığıyla bilgi değişiminin daha etkin hale getirilmesi

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.