AramaArama
Gıda Hattı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde Bakanlıklar sil baştan!

25 Mayıs 2018, 00:19
Paylaş
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde Bakanlıklar sil baştan!

24 Haziran Pazar günü yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı’nın ilk turda seçilmesi halinde resmi olarak yürürlüğe girecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, bakanlıklarda değişiklikleri de beraberinde getirecek. Ak Parti’nin planları hayata geçerse, yeni dönemde bazı bakanlıklar kalkacak, bazılarının ismi değişecek, bazıları da bölünecek.

Türkiye’de, 24 Haziran seçimleri ile resmen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi uygulamaya konulacak. Kabinenin Partili Cumhurbaşkanı başkanlığında çalışacağı yeni dönemde, bakanlar Meclis dışından atanacak.

Ak Parti’nin kabine çalışması

Ak Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın Adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında kabinede artık 25 bakan olmayacağını açıklamış, Başbakan Binali Yıldırım da bakanlık sayısının azaltılacağını söylemişti.

Bu açıklamalar doğrultusunda Ak Parti, 24 Haziran seçimleri yaklaşırken, seçim sonrası kabinede olası değişiklikler üzerinde de çalışıyor. Bu kapsamda bazı bakanlıkların kaldırılması, bazılarının bölünerek görevlerine göre diğer bakanlıklarla birleştirilmesi ve böylece isim değişiklikleri söz konusu olabilecek.

7 bakanlık kapatılacak, 7’sinin ismi değişecek

İktidara yakın Ahaber’in kulis haberine göre, Başbakan Yardımcılarıyla birlikte halen 25 olan bakan sayısı, 14’e düşecek. 7 bakanlık kaldırılacak ve 7 bakanlığın da ismi değiştirilecek.

Yeni dönemde kabine Cumhurbaşkanı başkanlığında olacağı için Başbakan ve dört Başbakan Yardımcısı pozisyonu, seçimden sonra olmayacak ve sayı otomatik olarak 20’ye düşecek. Habere göre, diğer bakanlıklarda planlanan değişiklikler de şöyle:

İsimleri değişecek ve birleştirilecek bakanlıklar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı - Aile ve Toplum Bakanlığı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı - Sanayi ve Bilim Bakanlığı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı - İş Hayatı ve Güvenliği Bakanlığı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı - Şehircilik Bakanlığı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı - Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı - Orman, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Milli Eğitim Bakanlığı - Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı

gumruk-ve-ticaret-bakanligi-bina-gidahattiBölünen ve başka bakanlıklara bağlanacak bakanlıklar

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı hizmet alanlarına göre, Maliye, Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı’na bağlanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın "Orman" kısmı Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na, "Su İşleri" Kısmı ise Şehircilik Bakanlığı bünyesine alınacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın; "Kültür" kısmı Milli Eğitim Bakanlığı'na, "Turizm" kısmı ise Maliye, Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı'na devredilecek.

disisleri-bakanligi-gidahattiHangi bakanlıklar korunacak?

Ak Parti’nin yeni dönem kabine planlamaları doğrultusunda yapısında herhangi bir değişiklik düşünülmeyen 6 bakanlık var. Temel alanlarda çok önemli görevlerin yürütüldüğü bu bakanlıklar ise Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.