Gıda Hattı

Cumhurbaşkanlığı açıkladı! 29 Ekim sonrası kapanma mı başlayacak?

29 Eylül 2021, 11:08
Paylaş
Cumhurbaşkanlığı açıkladı! 29 Ekim sonrası kapanma mı başlayacak?
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’dan açıklama geldi. Katıldığı canlı yayında Ermenistan konusuna değinen Kalın koronavirüs tedbirleri kapsamında 29 Ekim sonrası kısıtlama ve kapanma olacağı iddialarına dair açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Haber Global’e gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kalın’ın açıklamaları şöyle;

Büyük mücadele sonucu zafer elde edilebildi!

44 günlük mücadele sonrasında Karabağ zaferini tebrik ediyorum diyen Kalın hem Türkiye hem de Azerbaycanlı kardeşlerimiz için hem de bölge için büyük bir kazanç dedi. 30 yıllık dondurulmuş bir durumdu diyerek önemli bir açıklamada bulundu.

Diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledik ve en son geçen yıl bu hadiseler başlamadan hemen önce Ermenistan tarafından saldırgan tutum gösterilmesi neticesinde olayların önü alınamadı ve sonuç bu noktaya geldi. Karabağ'ın özgürleştirilmesi bizim kazanımımızdır diyen Kalın Azerbaycan topraklarının bütünlüğünü korumak açısından bu süreç büyük bir önem taşıyor. Ayrıca Azerbaycan her zaman sorumlu hareket etti ve saldırgan tutum içerisine girmedi diyerek açıklamalarını sürdürdü. Sonuç olarak zafer kazanıldı ifadelerine yer verdi.

Zafer elde edilirken hem Azerbaycan ordusunun hem de Türk ordusunun bakanlarımız dışişleri bakanlarımız bunların üzerinde de cumhurbaşkanımız çok muazzam bir mesai harcadı ve dakika dakika takip içerisinde bir süreç geçirdik. Bu zafer kolay elde edilmedi. Pek çok şehit var neticede büyük bir mücadele ve büyük bir zafer de “Azerbaycan ve Türkiye iki devlet bir millettir.” Bir kez daha gösterildi dedi. Sayın Aliyev bizzat birebir ile ilgileniyor ve bütün ekibi de bu yönde çalıştırıyor mesajı vardı.

Ermenistan'da normalleşme sürecine ılımlıyız!

Karabağlar Zaferi'nin bazı boyutları var Türk silahlı kuvvetleri açısından farklı bir boyutta yer alırken 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 2-3 ay sonra biz Suriye zeytin dalı hareketini gerçekleştirdik ve daha işe karşı hem terör örgütlerine karşı Suriye sınırımızı güvence altına almak için askeri operasyonlar yaptık. Toplam 3 tasfiye hareketi sonrasında Türk silahlı kuvvetleri hastalıklarından kurtulduktan sonra asıl görevlerinin çok daha etkin ve etkin bir şekilde sürdürebilir hale geldi. Bunun da ilk sonucunu Suriye'de gördük. Suriye sınırımız artık çok daha güvenli ve çok daha güçlü Libya süreciniz seyri de artık değişti.

Mücadelemiz sayesinde Libya'da bugün bir hükümet ortaya çıktı ve büyük bir katliamın önüne geçilmiş oldu. Hafter girse binlerce insanın katli kaçınılmaz olabilirdi dedi. Bu konuların ardından Ermenistan ile normalleşme meselesinde Cumhurbaşkanımızın da olumlu açıklamaları var. Biz onu destekliyoruz. Fakat Azerbaycan ile de meselelerini çözüp bu yolu kat edersek hepimiz çok daha rahatlamış olacağız dedi.

Türkiye ABD ilişkileri açıkladı!

İbrahim Kalın ABD ile Obama döneminden beri yaşadığımız iki temel sorun hala devam ediyor. Biri Suriye'de PYD askeri destek vermeleri siyasi destek medya desteği ve finansal destek oldu. İkisi de FETÖ konusunda ki bu sorunlar hala atlatılmış değil. Obama demokrattı. Trump tam bir anti Obama idi. Obama'nın altına imza attığı hiçbir şeye imza atmadı. ABD'nin PYD verdiği destek süratle devam ediyor.

FETÖ konusunda da hiçbir şey yapmıyorlar. Biden yönetimi geldi. Burada da aynı tabloyu görüyoruz. Üç dönemdir aynı şeyi yaşıyoruz. Suriye'de bu politika değişmedi. Bu Türkiye açısından bir güvenlik meselesi politikanın mutlaka değişmesi gerekiyor.

ABD Türkiye ilişkilerinin iyi olması açısından bu büyük bir öneme sahip. DAEŞ’e karşı mücadele eden grup olduğu için biz onlara destek verdik. Tam tersi bu desteği siz hangi gruba verseydiniz Suriye'de onlar en etkili güç olurdu. Bu kadar silah desteği ve finansal destek hangi gruba verilirse onlar da etkili olacaktı. Bu noktada ABD neden seçti? Bunu da açıklamak gerekiyor. Batı yanlısı görünen bir grup üzerinden yapmak daha doğru geldi.

Gündemdeki pek çok konuya açıklık getiren İbrahim Kalın son olarak 29 ekim sonrası kısıtlama ve kapanma olacak iddialarına da cevap verdi.

29 Ekim'den sonra bizleri neler bekliyor?

Programda konuşmalar devam ederken Candaş Tolga Işık sosyal çevrelerden sanatçılardan çok önemli kişileri 29 Ekim sonrasında pandemi de yeniden tedbirler uygulanacak şeklinde sorunlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Sağlık Bakanlığı İçişleri Bakanlığı konu ile ilgili olarak yeniden tam kapanma geliyor diyor. Böyle bir planlama doğru mu?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; hayır böyle bir şey söz konusu görünmüyor. İnşallah 29 Ekim'i çok güzel bir şekilde kutlayacağız. İstanbul'da da çok güzel büyük bir eser o gün açılacak. 29 Ekim’den sonra biz normal hayatımıza elbette ki tedbirler uygulayarak yaşayacağız dedi ve bu konuya netlik kazandırdı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.