AramaArama
Gıda Hattı

Cumhurbaşkanının “görüştüm” dediği Merkez Bankası Başkanı ne mesaj verdi?

2 Haziran 2021, 20:10
Paylaş
Cumhurbaşkanının “görüştüm” dediği Merkez Bankası Başkanı ne mesaj verdi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TRT yayınında “Kendisiyle görüştüm, faiz düşmeli” açıklamasıyla piyasalar dalgalanırken, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu önemli bir mesaj verdi. Politika faizinin enflasyonun üzerinde belirlenmeye devam edeceğini yineleyen Kavcıoğlu, “Piyasalardaki haklı bir gerekçeye dayanmayan erken gevşeme beklentilerinin tümüyle ortadan kalkması gerekiyor” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yatırımcılarla video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda önemli mesajlar verdi.

Politika faizi, enflasyonun üzerinden belirlenmeye devam edecek

Kavcıoğlu, toplantıda şunları söyledi:

“Son dönemde aşılamaya dair olumlu gelişmeler, turizm başta olmak üzere salgından olumsuz etkilenen sektörlerde iktisadi faaliyetin normale dönmesine ve cari dengedeki süregelen iyileşmeye önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.

"Erken gevşeme beklentileri ortadan kalkmalı"

Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve 2023 yılında orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizini, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, gerçekleşmiş ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edeceğiz.

Piyasalardaki haklı bir gerekçeye dayanmayan erken gevşeme beklentilerinin tümüyle ortadan kalkması gerekiyor. Merkez Bankası kanunla kendisine verilmiş fiyat istikrarı amacına bağlıdır.”

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.