AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Cumhurbaşkanından kuraklıktan etkilenen çiftçiye destek müjdesi!

Cumhurbaşkanından kuraklıktan etkilenen çiftçiye destek müjdesi!
5 Haziran 2021, 12:20

Kuraklığın etkili olduğu bölgelerde çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının erteleneceğini bildiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerine de verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılacağı müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak’ta maske fabrikasının açılış törenindeki konuşmasında, çiftçilere kuraklık desteği müjdesi verdi.

“Dünyanın birçok yerinde kuraklık yaşanıyor”

Pandemi döneminde sanayiciye destek verirken, esnafı, çiftçiyi, sanatçıyı da asla ihmal etmediklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu sene salgının sebep olduğu sıkıntılar yanında dünyanın birçok yerinde maalesef meteorolojik açıdan kuraklık yaşanıyor. Kuraklığın etkilerini azaltmak üzere basınçlı sulama sistemi kuran çiftçilerimize bu yıl 150 milyon lira ilave hibe desteğini zaten başlatmıştık.

Kuraklık sigortasında devlet desteği ve hasar ödeme oranı artırılacak

Kuraklığın oluştuğu bölgelerde il, ilçe hasar tespit çalışmaları sahada hızla devam ediyor. Bu çalışmaların sonuçlarına göre çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını erteliyoruz. Kuraklık sigortasında TARSİM devlet desteğini önümüzdeki yıla özel yüzde 70'e, hasar ödeme oranını da yüzde 80'e çıkartıyoruz.

Buğday, arpa, nohut, mercimek üreticisine dekara 100 TL destek

Ayrıca kuru tarımın yapıldığı bölgelerde kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, tritikale, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerimize verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapacağız. Böylece kuraklıktan verim kaybı yaşamış buğday üreticimiz mazot, gübre desteği ve sertifikalı tohum kullanım desteği ile toplamda dekara 151 liraya kadar destekleme ödemesinden yararlanabilecek.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.