AramaArama
Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı’ndan İzmir’e gıda ve tarımda büyük müjde!

17 Mart 2019, 21:43
Paylaş
Cumhurbaşkanı’ndan İzmir’e gıda ve tarımda büyük müjde!

31 Mart yerel seçimlerine doğru Cumhur İttifakı ilk ortak mitingini, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İzmir'imize bir gıda ve tarım teknolojileri vadisi kurmayı planlıyoruz. Böylece İzmir, gıda ve tarım alanında kendi markalarını oluşturarak ülke ve dünya çapında pazarlayabilecek" dedi.

AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın yerel seçimler öncesi ilk ortak mitingi, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılımıyla İzmir’de yapıldı.

Gündoğdu Meydanı’ndaki mitingde, İzmir’in, Cumhur İttifakı’nın en büyük başarıyı gösterdiği yerlerin başında geleceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’i sadece sevmekle kalmayıp şehri Cumhuriyet tarihinde görülmemiş hizmetlerle tanıştırdıklarını söyledi.

Son 17 yılda İzmir’e 67 milyar liralık yatırım yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, eğitimde şehre 2 milyar lira yatırımla 9 bin 687 yeni derslik, 3 yeni devlet üniversitesi, 6 bin 330 kişi kapasiteli yurtlar, gençlik merkezleri, spor salonları, olimpik yüzme havuzu kazandırdıklarını aktardı.

İzmir çiftçisine 3.8 milyar TL destek

İzmirli ihtiyaç sahiplerine 4,6 milyar lira sosyal yardım, İzmirli çiftçilere 3,8 milyar lira tarımsal destek, şehirdeki yatırımcılara 60 milyar teşvik ve İzmir’deki 347 bin 700 iş yerine 7 milyar liralık SGK prim teşviki sağladıklarını bildiren Recep Tayyip Erdoğan, sağlık alanında 35’i hastane toplam 109 sağlık tesisini şehre kazandırdıklarını belirtti.

İzmir'e içme suyu temin ederek şehrin en önemli problemini de çözdüklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'e 28 baraj ve 8 gölet inşa ettiklerini, 14 barajın da inşasının sürdüğünü kaydetti. Erdoğan, "Son 17 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleriyle 525 bin dekar araziyi sulamaya açtık. İnşası devam eden sulama tesisleriyle 129 bin dekar mümbit araziyi daha sulamaya açacağız” bilgisini verdi.

İzmir’e Gıda ve Tarım Teknolojileri Vadisi müjdesi!

İzmir'de son 17 yılda üç yeni OSB, dört teknopark, 82 Ar-Ge merkezi, 28 tasarım merkezi kurduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, serbest bilim teknoloji ve yazılım vadisi kurmak için de hazırlıklara başladıklarının müjdesini verdi.

Erdoğan, "İzmirli gençlerimiz üniversiteyi bitirdiklerinde, bu teknoloji ve yazılım vadisinde birikimlerini, kabiliyetlerini, hayallerini projeye dönüştürme imkânı bulacaklar. Ayrıca, şehrimizde bir gıda ve tarım teknolojileri vadisi kurmayı planlıyoruz. Böylece İzmir, gıda ve tarım alanında kendi markalarını oluşturarak ülke ve dünya çapında pazarlayabilecek." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı ile Bahçeli el ele!

Konuşmasının ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli el ele vererek vatandaşları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul-İzmir Otoyolu’nun yapımı tamamlanan Balıkesir Kuzey ve Batı Kavşağı arasındaki 29 kilometrelik bölümü ile Akhisar-Saruhanlı arasındaki 24,5 kilometrelik bölümünün açılış kurdelesini kesti.

Mitingde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, Bakanlığı tarafından kente 9 milyar lira hibe ve yatırımlar, hükümetleri tarafından ise İzmir'e 67 milyar liralık yatırım yapıldığını söyledi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.