Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı yaş çay alım fiyatı açıkladı, üreticilere izin müjdesi verdi!

12 Mayıs 2020, 08:23
Paylaş
Cumhurbaşkanı yaş çay alım fiyatı açıkladı, üreticilere izin müjdesi verdi!

ÇAYKUR’un yaş çay alım fiyatı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Alım fiyatını, prim desteği ile birlikte 3 lira 40 kuruş olarak açıklayan Erdoğan, başka illerde oturup da hasat için memleketlerine gidecek çay üreticilerine izin verileceğini de duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından salgın sürecinde hayatı normalleştirmeye yönelik alınan kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çay üreticilerinin merakla beklediği yaş çay alım fiyatını da açıkladı, çay üreticilerine hasat izni müjdesi verdi.

ÇAYKUR’un yaş çay alım fiyatı 3 lira 40 kuruş

Konuşmasında, “Bugün bir müjdeyi de çay üreticilerimize vermek istiyorum” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl ÇAYKUR yaş çay alımını kilogramı 2 lira 90 kuruştan yapmış, destekleme fiyatıyla bu rakam 3 lira 3 kuruşa yükselmişti. Üreticiden alınan 751 bin ton çay karşılığı 2,2 milyar lira ödeme yapılmıştı. 2020 yılı için yaş çay alım fiyatı 3 lira 27 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu rakam 13 kuruşluk desteklemeyle birlikte kilogramda 3 lira 40 kuruşa karşılık gelmektedir.

Başka illerde yaşayan üreticiler, çay hasadı için memleketlerine gidebilecek

İçişleri Bakanlığımız başka illerde oturup da çay hasadı amacıyla bahçelerine gidecek müstahsiller için e-devlet sisteminde özel bir izin talep bölümü açacaktır. 19 Mayıs gecesi sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle birlikte bu vatandaşlarımız aldıkları bu izinlerle yola çıkabileceklerdir. Gereken tüm tedbirleri alarak bu sürecin en sağlıklı şekilde yürümesini temin edeceğiz. Hasatla beraber yaş çay alımları başlayacaktır, çay üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizin en büyük enerji ve sulama projelerinden olan Ilısu Barajı’nın altı türbininden ilkini 19 Mayıs’ta hizmete alınacağını da açıkladı.

Bakan Pakdemirli’nin açıklamaları

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan çay üreticilerimize müjde:

“2020 yaş çay alım fiyatı 3 lira 27 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu rakam 13 kuruşluk destekleme ile birlikte kilogramda 3 lira 40 kuruşa çıkmıştır. Hasatla beraber yaş çay alımları başlayacaktır.”

Hayırlı olsun.

Hükümet olarak hasat döneminde üreticilerimize gerekli kolaylığı da sağlıyoruz. İçişleri Bakanlığımız, başka illerde oturup da çay hasadı amacıyla bahçelerine gidecek müstahsiller için e-devlet sisteminde özel bir izin talep bölümü açacaktır.”

“Cumhurbaşkanımız Sn. @RTErdogan’dan ülkemize müjde...

“Ülkemizin en büyük enerji ve sulama projelerinden biri olan Ilısu Barajı'nın 6 türbininden ilkini 19 Mayıs'ta hizmete alıyoruz.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.