Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı ülkelerden kriz örnekleri verdi, “Türkiye’de sorun yok” dedi

10 Ekim 2021, 01:11
Paylaş
Cumhurbaşkanı ülkelerden kriz örnekleri verdi, “Türkiye’de sorun yok” dedi

Bazı ülkelerde yaşanan benzin krizine, kuyruklara dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika'nın, İngiltere'nin hâlini görüyorsunuz değil mi? Benzin yok, benzin. Aynı şekilde, Almanya'da, Fransa'da kuyruklar, yiyeceklerini bulamıyorlar. Elhamdülillah Türkiye'de böyle bir sorun yok. Küresel düzeyde enerji, mal, hizmet fiyatları fahiş oranlarda arttığı hâlde bunları üçte biri, beşte biri oranında yansıtarak vatandaşlarımızı koruyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ceyhan Polipropilen üretim tesisi temel atma ve Adana ‘da yapımı tamamlanan projelerin toplu açılış törenine katılarak bir konuşma yaptı.

“Türkiye’ye güvenip, yatırım yapan pişman olmaz”

Türkiye'ye güvenip yatırım yapan hiç kimsenin pişman olmayacağını yineleyen Erdoğan, “Tam tersine sağladığı büyük kazançla hep memnuniyet duyar. Ülkemizdeki ve dünyadaki tüm yatırımcıları küresel üretim ve lojistik sisteminin yeni baştan kurulduğu şu dönemde Türkiye'nin kendilerine sunduğu imkânları ve fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum. 'Gelin hep birlikte kazanalım' diyerek kapılarımızın yatırımcılara sonuna kadar açık olduğunu bir kez daha tekrarlamak istiyorum” dedi.

“Avrupa ve gelişmiş ülkeler ihtiyaçları için ülkemize yöneldiler”

Dünyanın salgın ve iklim değişikliği gibi krizlerin pençesinde kıvrandığı bir dönemde yapılan yatırımların, iş insanlarının vizyonunun derinliğine işaret ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“İşte hep birlikte görüyoruz. Hemen yanı başımızdaki Avrupa olmak üzere gelişmiş ülkelerin hemen tamamı ihtiyaçlarını karşılamak için nereye yöneldiler? Ülkemize yöneldiler.

İhracatımız her ay rekorlar kırarak artıyor. Fabrikalarımız harıl harıl çalışıyor. İstihdamda salgın öncesi dönemin dahi üstüne çıktık. Böylece ülkemiz 2020'de yüzde 1,8 büyürken bu yılın ilk çeyreğinde 7,2, ikinci çeyrekte ise 21,7 büyüme oranlarıyla yükseliş trendini sürdürdü.

Hiç şüphesiz bu başarının ardındaki asıl kahramanlar, yatırımcısı ve işçisiyle özel sektörümüz.  Yükselen her yeni fabrika bacası geleceğimize daha güvenle bakmamızı sağlıyor. Ülkemizdeki organize sanayi bölgelerinin sayılarının 325'e ulaşması, iş dünyamızın yatırım ve üretim iştahının artarak sürdüğünü gösteriyor.”

Yeşil Kalkınma Devrimi

Bir süre önce, Türkiye’nin 2053 vizyonunun ilk ve en iddialı hedefi olan Yeşil Kalkınma Devrimi’ni ilan ettiklerinin altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Artık ülkemizde yapılan her yatırımı, bu anlayışla planlayacak ve hayata geçireceğiz. Dijitalleşme ve yapay zekâ gibi teknolojinin sağladığı yeni imkânları da en iyi şekilde kullanarak ülkemizi şimdiden geleceğin üretim altyapılarına kavuşturmakta kararlıyız. Millî teknoloji hamlemiz, bu vizyonumuzun ve irademizin en somut ifadesidir. İnşallah Yeşil Kalkınma Devrimi ile sanayiden ihracata her alanda ülkemizi yeni bir seviyeye çıkarıyoruz. Bizde zorsunmak yok, sıkıntılarımız elbette var ama hamdolsun hepsinin de çözümü bizde mevcut.”

“Küresel düzeydeki fahiş artışlardan vatandaşlarımızı koruyoruz”

Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm dünyanın, siyasi, sosyal ve ekonomik sorunların ateşiyle kavrulduğu bir dönemden geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin en az hasarla hatta çoğu alanda çok büyük kazanımlarla bu dönemi geride bırakması için çalışıyoruz. Mesela küresel düzeyde enerji, mal, hizmet fiyatları fahiş oranlarda arttığı hâlde bunları üçte biri, beşte biri oranında yansıtarak vatandaşlarımızı koruyoruz” dedi.

ABD ve İngiltere’de benzin krizi, Almanya ve Fransa’da kuyruklar!

Dünyanın değişik bölgelerindeki küresel krizlerden de örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika'nın, İngiltere'nin hâlini görüyorsunuz değil mi? Benzin yok, benzin. Aynı şekilde, Almanya'da, Fransa'da kuyruklar, yiyeceklerini bulamıyorlar. Elhamdülillah Türkiye'de böyle bir sorun yok. Ülkemizi bugüne kadar önüne çıkan her engelden, her sorundan, her saldırıdan, her badireden nasıl kurtardıysak bugün de aynısını yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Varsın ötekiler kendi yalan ve iftira çukurlarında debelenip dursunlar” ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.