Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı müjdeyi verdi: Çiftçinin hazine arazisi kiralarında artış oranı düşecek

4 Ocak 2022, 23:28
Paylaş
Cumhurbaşkanı müjdeyi verdi: Çiftçinin hazine arazisi kiralarında artış oranı düşecek

Ülke çapında 595 milyon metrekare hazine arazisinin 55 bin çiftçi tarafından kiralanarak ekilip, biçildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu 55 bin çiftçimizin kira sözleşmelerinin yıllık artış bedelini yüzde 22’den yüzde 9'a indiriyoruz. Bu uygulamadan yeni hazine arazisi kiralayacak çiftçilerimiz de yararlanabilecek” dedi.

Parti genel merkezinde düzenlenen 151. AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemdeki konulara değindi, çiftçiye müjde verdi.

“Kurdaki köpüğü aldık, enflasyondaki köpüğü de alacağız”

Dünya salgınla başlayan sağlık krizi ve onu takip eden ekonomik krizle sarsılırken Türkiye'nin hedeflerine doğru yürüyüşünü hızlandırdığını vurgulayan Erdoğan, ekonomi yönetimlerinin önceliğini yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla odaklı büyüme olarak belirlediklerini söyledi.

“İhracatta 2021'i 225 milyar doların üzerinde bir rakamla tamamlamamız doğru yolda ilerlediğimizin ta kendisidir” diyen Erdoğan, “Kurdaki köpük gibi enflasyondaki köpüğü de süratle alarak ülkemizi bu görüntüden kurtaracağız. Kurdaki dalgalanma ve fahiş fiyatlar önümüzdeki çakıllar.” dedi.

Çiftçiye kirada düşük oranlı artış müjdesi!

Yeni yatırımlar yapıldığını, salgın öncesine göre istihdamı 2 milyon kişi artırdıklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu vesileyle hazineye ait tarım arazilerini kira ile kullanan çiftçilerimize de bir müjde verelim. Hazineye ait tarım arazilerinin kullanan çiftçilerimizin bu yerleri ecrimisil bedellerinin yarısına kiralayabilmelerini zaten sağlamıştık. Böylece ülke çapında 595 milyon metrekare hazine arazimiz 55 bin çiftçimiz tarafından ekilip, biçilmeye başlanmıştı. Bu çiftçilerimizin tarımsal desteklerden de faydalanabilmelerini temin etmiştik.

Şimdi yeni bir kararla bu 55 bin çiftçimizin kira sözleşmelerinin yıllık artış bedelini yüzde 22'den yüzde 9'a indiriyoruz. Bu uygulamadan yeni hazine arazisi kiralayacak çiftçilerimiz de yararlanabilecektir.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.