Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı mesajı verdi, asgari ücret maratonu başladı!

1 Aralık 2021, 16:29
Paylaş
Cumhurbaşkanı mesajı verdi, asgari ücret maratonu başladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Asgari ücrette bugüne kadarkinin çok çok üzerinde bir neticeyi açıklamış olacağız” açıklamasının ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere çalışmalarına başladı.

AK Parti Grup Toplantısından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli mesajlar verdi.

“Merkez Bankası’nın yasasında müdahale görevi var”

Erdoğan, Merkez Bankası’nın dövize müdahalesine ilişkin olarak, “Merkez Bankası’nın yasasında böyle bir yetkisi var. Böyle bir şey gerekli olduğu zaman Merkez Bankası gerekli müdahaleyi yapar” ifadelerini kullandı.

3600 ek göstergeye ilişkin olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O da olacak. Şu anda bütün çalışmaları ilgili kurumlar yapıyorlar” şeklinde konuştu.

“Asgari ücrette bugüne kadarkinin çok çok üzerinde bir neticeyi açıklayacağız”

Asgari ücret konusunda Erdoğan, “Niye endişeler üzerinden konuşuyorsunuz da, olumlu olarak bakmıyorsunuz? Özellikle bu noktada toplumun yanlış yerlere sevk edilmesine fırsat vermeyelim. 3600 ek gösterge, asgari ücret bizler dün akşam televizyon programında ne dedim? Bizler halkımızı ezdirmeyeceğiz. Asgari ücret çalışmasını bakanımız başlattı. Kısa sürede onu da açıklayacağız. Asgari ücret konusunda bugüne kadar olmuş çok çok üzerinde bir neticeyi açıklamış olacağız” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarına başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in ev sahipliğinde bakanlık binasında yapıldı. 6 milyona yakın çalışanı ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında, işverenleri TİSK, işçileri ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olan Türk-İş temsil ediyor.

Toplantıdaki konuşmasında, Türkiye’de yaşanan döviz ve kur dalgalanmalarının bir süre sonra bir şekilde istikrara kavuşacağını vurgulayan Bakan Bilgin, Türkiye çapında yaptıkları bir araştırma ile hem işveren kesimine hem de emekçilere ulaştıkları anket çalışmasının sonuçlarını paylaştı.

İşverenlerin yüzde 33,9’u asgari ücretin 3.500-3.750 lira arasında olması gerektiğini belirtti

Bilgin, “Kasım ayında 26 ilde muhtelif sektörlerde 604 işverenle görüştük. İşletmelerinin faaliyet gösterdiği sektörlerde, bir önceki yılla karşılaştırıldığı zaman önümüzdeki seneyi nasıl değerlendirdiklerini sorduğumuz zaman; yüzde 51’i bir değişim olmayacağını, yüzde 37’si çok daha iyi olacağını, küçük bir kısmını kapsayan yüzde 11’inin de biraz karamsar olduklarını, işlerin kötüye gideceğini tahmin ettiklerini görüyoruz” diye konuştu.

Ankette, işverenlere asgari ücretin en kadar olması gerektiğini sorduklarını aktaran Bakan Bilgin, “Yüzde 33,9’unun 3 bin 500 ile 3 bin 750 lira arasında asgari ücretin olması gerektiği şeklinde bir kanaate sahip olduklarını, 3 bin 750 ile 4 bin lira olanların oranı yüzde 13, ikinci sırada ise 3 bin 251 ile 3 bin 500 lira arasında yer alan işveren grubunu görüyoruz. Asgari ücretin hayat şartlarını nasıl etkileyeceği konusunda yapılan bir değerlendirmede, iyi, olumlu etkileyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 42,2. Bu rakamlar iyimserliğin ifadesidir. Asgari ücret ile ilgili artışların hayatı olumlu etkileyeceğine dönük beklentiler ile paralel gittiğini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

İşverenlerin yüzde 89’u asgari ücret artışının ekonomiyi canlandıracağını düşünüyor

İşverenlere, asgari ücrete yapılacak artışın ekonomiyi canlandırıp canlandırması sorduklarını belirten Bakan Bilgin, “Yüzde 89’u ekonomide büyük bir canlılık oluşturacağını söylüyor. İşten çıkarmalara yol açabilir mi? sorusu çok önemli. Yüzde 74’ü işverenlerin asgari ücret arttıkça işten çıkarmalardan endişe ettiklerini söylemişlerdir. İşverenlerimiz belirli bir oranın üzerindeki artışın ancak işten çıkarma ile iş yerinin ayakta kalması arasında bir tercih olacağını söylemektedirler. Bu konuda endişeleri olduğunu görüyoruz. Asgari ücretin tüketici fiyatlarını ne düzeyde etkileyeceği konusunda da kanaatleri çok açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır” diye konuştu.

İşverenler, asgari ücret artışının işsizliğe yol açacağını dile getiriyor

Yeni dönem asgari ücreti ne kadar olması gerektiği sorusuna işverenler tarafından verilen cevapların ilginç olduğuna dikkati çeken Bilgin, “Bunların içinde çok dikkat çeken bir ayrım var. Firma sahiplerinin yüzde 36’sı 3 bin 500 ile 3 bin 750 arasında bir asgari ücret isterken profesyonel yöneticilerin ağırlık olan kısmı yani yüzde 34’ü çok uçuk diyebileceğimiz rakamlar, 6 bin liranın üzerinde rakamlar söylemişlerdir. Dolayısıyla profesyonel yöneticilerle işverenlerin işletme sahipleri arasında böyle bir farklılaşmanın olmasını anlayabiliriz. Burada bu oranlara yansımayan bir gerçeği paylaşmak isterim. Küçük işletmeler ve mikro işletmeler, 50 kişinin altında işçi çalıştıran işletme sahipleri ve profesyonel yöneticiler de asgari ücretin yukarıya doğru tırmanmasının ciddi düzeyde işsizliğe yol açacağı, kendilerini sıkıntıya sokacağı gibi sorunları dile getirdiğini sizlerle paylaşmak isterim” değerlendirmesini yaptı.

İşçilerin yüzde 37,3’ü, 3 bin 751-4 bin arasında bir rakam bekliyor

Araştırmanın emekçileri kapsayan ikinci kısmında, mikro, küçük, orta ve büyük işletmelerde çalışan 2 bin işçi ile yapıldığını dile getiren Bakan Bilgin, “Bunların yüzde 13’ü aldıkları asgari ücretin dışında bir işte de çalıştıklarını ifade etmişlerdir. Asgari ücret beklentilerinin ne olduğunu sorduğumuzda da yüzde 37,3 ile 3 bin 751 ve 4 bin rakamı arasında görüşler dile getirdiğini görüyoruz. İkinci oranın ise 4 bin 500 ile 5 bin arasında yüzde 21 şeklinde, diğerinin ise yüzde 13’lük bir oranda toplandığı görülüyor. Ailenizde başka bir kişi var mı diye asgari ücretle çalışanlara sorulduğu zaman, bunların yüzde 61’inin hayır dediğini görüyoruz. Dolayısıyla yaklaşık yüzde 40’ının ailede tek ücretli olmadığını göstermesi bakımında da ilginç. İşçilerimiz de asgari ücretin artmasının ekonomiyi canlandıracağını düşünmektedir” dedi.

İşçilerin yüzde 60’ı asgari ücretteki artışın işten çıkarmalara yol açmayacağını söyledi

Asgari ücretin artmasının işten çıkarılmalara yol açıp açmayacağının sorulması üzerine işçilerde, işverenlerin düşüncelerinin tersine bir eğilim olduğunu belirten Bilgin, “İşçilerimizin yüzde 60’ı yaklaşık hayır işten çıkarmaya yol açmaz diyorlar. Bilhassa küçük işletmelerdeki emekçilerin üzerinde durduğu husus, ‘biz asgari ücretin artmasını istiyoruz ama işimizin devam etmesini istiyoruz.’ Bu vurgunun özellikle küçük işletmelerde öne çıktığını belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret ile ilgili çalışmaların devam edeceğini dile getiren Bakan Bilgin, “Bunun yaklaşık 4 oturumla tamamlanmasını düşünüyoruz. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay çok uzatmayalım, çok kısa sürede tamamlayalım görüşünü belirtti. TİSK Başkanı Özgür Akkol da bunu uzatmanın anlamı yok, makul bir yerde bitirelim dedi. Biz de aynı görüşteyiz. Dolayısıyla kısa sürede bu meselenin çözüme kavuşturulacağını, Türkiye’nin toplumsal barışına katkı yapan, aynı zamanda iş verimliliğini artıran, işe dair yabancılaşma karşıtı bir bütünleşmeyi dile getiren çalışanlar açısından özellikle bir rakamda buluşacağımızı düşünüyorum” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısı 7 Aralık'ta Türk-İş'te, üçüncü toplantı ise 9 Aralık'ta TİSK'te olacak.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.