Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı: İşten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı

4 Eylül 2020, 13:22
Paylaş
Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı: İşten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı

Koronavirus salgını döneminde istihdam kaybının önüne geçmek amacıyla başlatılan işten çıkarma yasağı, 17 Eylül 2020 tarihinden itibaren 2 ay daha uzatıldı.

22/5/2003 Tarihli ve 4857 Sayılı İş Kanununun Geçici 10 uncu Maddesinin Birinci ve İkinci Fıkralarında Belirtilen Sürelerin 17/9/2020 Tarihinden İtibaren İki Ay Uzatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2930), 4 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Kararı ile, koronavirüs salgınının ekonomiye olumsuz etkilerinin azaltılması ve istihdam kaybının önlenmesi amacıyla başlatılan işten çıkarma yasağı uygulaması, 17 Eylül 2020 tarihinden itibaren 2 ay daha uzatıldı. Söz konusu yasak, son olarak 17 Ağustos’ta bir ay süreyle uzatılmıştı.

Bakan Selçuk, sosyal medya hesabından duyurdu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, işten çıkarma yasağının uzatıldığını, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Selçuk, “Normalleşme sürecinde istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanımız ile çalışan ve işverenlerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Fesih Kısıtı ve Nakdi Ücret Desteği Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 2 ay uzatıldı” ifadelerini kullandı.

Eylül ayı yaşlı ve engelli aylıkları ödemelerine başlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, yaşlı ve engelli aylıkları ödemelerinin bugün itibariyle hesaplara yatırılmaya başlanacağını da bildirdi.

Eylül ayı engelli ve yaşlı aylıklarından 1,4 milyon vatandaşın faydalanacağını belirten Selçuk, bu kapsamda toplamda 991 milyon TL ödeme gerçekleştireceklerini söyledi.

Evde bakım hizmeti ödemelerinden de 534 bin engelli vatandaşın yararlanacağını vurgulayan Selçuk, bu kapsamda toplam 825 milyon TL ödeme yapılacağını kaydetti.

Yaşlı ve engelli aylıklarının ödemelerin 4-9 Eylül 2020 tarihleri arasında PTT aracılığıyla yapıldığını, talep edilmesi halinde de aylıkların hanelere teslim edildiğini hatırlatan Bakan Selçuk, evde bakım ödemelerinin de 5 Eylül 2020 itibariyle gerçekleşmeye başlayacağını söyledi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.