Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı: Afganistan için yardım kampanyası!

22 Ocak 2022, 00:43
Paylaş
Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı: Afganistan için yardım kampanyası!

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, Afganistan’da insani yardıma muhtaç sivil halkın ihtiyaçlarının karşılanması için AFAD’ın koordinasyonunda yardım kampanyası başlatılacak.

Afganistan’da İnsani Yardıma Muhtaç Sivil Halka Temel İnsani İhtiyaçlarının Karşılanması İçin Destek Olunması Amacıyla Yardım Kampanyası Başlatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 5130), 22 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Afgan halkına yardım kampanyası

Karara göre, Afganistan’da açlık ve soğuk kış şartları nedeniyle insani yardıma muhtaç sivil halka temel insani ihtiyaçlarının karşılanması için destek olunması amacıyla yardım kampanyası başlatılacak. Söz konusu insani yardım kampanyasının koordinasyonunu yapmak üzere Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) görevlendirildi.

Kampanya kapsamında valilikler, belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca toplanan yardımların aktarılması ya da gerçek ve tüzel kişilerce doğrudan bağış yapılması amacıyla AFAD Başkanlığında bankalar nezdinde hesaplar açılacak ve kamuoyuna duyurulacak.

AFAD Başkanlığı tarafından Afganistan’a yardım kampanyası için 20/01/2022 tarihinden itibaren bankalar nezdinde açtırılan hesaplara yapılmış/yapılacak bağışlar da insani yardım kampanyası kapsamında değerlendirilecek.

Yayımını tarihinde yürürlüğe giren Karar hükümlerini, AFAD Başkanı yürütecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.