AramaArama
Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı Kararı ile afetzedeler için yardım kampanyası: Tek yetkili AFAD!

13 Ağustos 2021, 08:48
Paylaş
Cumhurbaşkanı Kararı ile afetzedeler için yardım kampanyası: Tek yetkili AFAD!
Orman yangınları ve sel felaketleri ile bundan sonra yaşanacak afetlerden zarar görecek afetzedeler için yardım kampanyası başlatıldı.

Ege ve Akdeniz illerinde yaşanan orman yangınları ile birçok bölgede yaşanan sel felaketleri ile bundan sonra yaşanacak sel ve yangın afetlerinden zarar görecek afetzedeler için yardım kampanyası başlatıldı. Kampanyanın koordinasyonu ve banka hesaplarında yetki AFAD’da olacak.

28/7/2021 Tarihinde Başlayan ve Başta Akdeniz ile Ege Kıyılarındaki İller Olmak Üzere Farklı İllerimizde Meydana Gelen Yangın Afetleri ile Ülkemizin Birçok Bölgesinde Meydana Gelen Sel Afetlerinden Zarar Gören ve Bundan Sonra Meydana Gelebilecek Yangın ve Sel Afetlerinden Zarar Görecek Afetzedeler İçin Yardım Kampanyası Başlatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4372), 13 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

AFAD koordinasyonunda yardım kampanyası başlatılacak

Karara göre, ülkemizde yakın zamanda meydana gelen yangın ve sel afetleri ile bundan sonra meydana gelebilecek yangın ve sel felaketleri sonrasında uygulanmak üzere, genel hayatı olumsuz etkileyen şartların iyileştirilmesine katkı sağlanması amacıyla insani yardım kampanyası başlatılması kararlaştırıldı.

Söz konusu yardım kampanyasının koordinasyonunu yapmak üzere Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevlendirildi.

Yardım hesaplarını da AFAD duyuracak

Kampanya kapsamında valilikler, belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca toplanan yardımların aktarılması ya da gerçek ve tüzel kişilerce doğrudan bağış yapılması amacıyla kamu bankaları ve/veya özel bankalar nezdinde açılacak hesaplar AFAD Başkanlığı tarafından duyurulacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Karar hükümlerini AFAD Başkanı yürütecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.