Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın market çözümüne muhalefetten çifte eleştiri!

5 Ekim 2021, 12:24
Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın market çözümüne muhalefetten çifte eleştiri!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yüksek fiyatlara karşı bin adet yeni Tarım Kredi market açılması talimatı verdiği sözlerine, muhalefet liderlerinden çifte tepki geldi. İYİ Parti Lideri Meral Akşener, “Sadece bu cümleyi duyan ister yabancı ister Türk vatandaşı bir yatırımcı, bu ülkeye bir liralık, 1 dolarlık yatırım yapmaz. Herkesi ciddiye davet ediyorum” dedi.  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da, “Devletin rolü ‘ben market açayım, pazarcılık yapayım’ değil. Bir ülkenin cumhurbaşkanı market işletmeciliğine soyunuyorsa, devleti market işletmeciliğine sokuyorsa, bu beyhude bir çabadır. Enflasyonu düşürmenin yolu maliyetleri düşürmekten, bunun da yolu doları düşürmekten geçer” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı ziyaret ederek, önümüzdeki döneme ilişkin bir görüşme yaptı.

Görüşme sonrası kameraların karşısına geçen Akşener ve Babacan’a sorulan sorulardan birisi de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile Tarım Kredi Kooperatifleri marketinde yaptığı alışveriş sonrası söylediği sözler oldu.

Babacan: “Çözümü yanlış yerde arıyorlar”

Geçmişte AK Parti hükümetlerinde Ekonomiden Sorumlu Bakanlık da yapan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, şu yanıtı verdi:

“Bir ülkenin Cumhurbaşkanı artık market işletmeciliğine soyunuyorsa, devleti market işletmeciliğine sokuyorsa bu beyhude bir çabadır. Türkiye’de enflasyonu düşürmenin yolu, maliyetleri düşürmekten geçer; bunun da yolu doları düşürmekten geçer.

Beklentimiz, kendilerinin seçim taahhütleri olan hem faizi hem de kuru düşürmeleri. Türkiye, şu anda en fazla faizi veren ülke. Mutlak yoksulluk tekrar hortladı, oysa biz sıfırlamıştık.

Devletin buradaki rolü ‘ben market açayım, pazarcılık yapayım’ değil. Çözümü yanlış yerlerde arıyorlar. Hukuk ve adalete güven olmadan, asla ekonomiyi düzeltemezler. Merkez Bankası faizi 1 puan düşürdü, Hazine’nin verdiği faiz 1,5 puan arttı. Biz ne anladık?”

Akşener: “Herkesi ciddiye davet ediyorum”

İYİ Parti Lideri Meral Akşener ise Sakarya milletvekili Ümit Dikbayır ile eşinin 1,5 yıldır her ay aynı markette, aynı tüketim maddelerini satın alarak, fiyat artışlarını ortaya koyduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Sayın Erdoğan bizim yaptığımız ölçüm hareketini taklit etmiş, bu güzel bir şey. Fakat Türkiye’de sayın Erdoğan’ın tutumuyla herkes ve her kurum, bir gün terörist olacaktır. Demokrasi olmadıkça, kendisinin Nobel’e aday gösterilmesi gereken “Faiz sebep, enflasyon sonuç” söylemi gerçekleşmedikçe herkes terörist olmuştu. Önce soğan, patates depolarıydı, şimdi 5 büyük zincir marketin teröristleşmeye gittiğini görmüş olduk. Bir de şimdi tanzim satış mağazalarıyla bir kanaat sunuyor. Sadece bu cümleyi duyan bir yatırımcı, ister yabancı ister Türk vatandaşı olsun, bu ülkeye bir liralık, 1 dolarlık yatırım yapmaz. Ben herkesi ciddiye davet ediyorum.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.