Gıda Hattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar: Yılbaşı gecesi sokağa çıkma yasağı olacak mı?

14 Aralık 2020, 21:27
Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar: Yılbaşı gecesi sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ve 4 saat süren Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Erdoğan, toplantı sonrası birçok önemli konuda açıklama yaptı...

Yılbaşı gecesi sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Yılbaşı gecesini kapsayan bir sokağa çıkma yasağı kararı açıklandı. Yasak 31 Aralık akşam 9'da başlayacak, 4 Ocak sabah 5'e kadar kesintisiz şeklilde uygulanacak.

Yılbaşında sokağa çıkma yasağı olup olmayacağına ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan, “Sokağa çıkma sınırlaması 31 Aralık Perşembe günü saat 21.00'den 4 Ocak Pazartesi saat 05.00'e kadar kesintisiz uygulanacak" dedi.

Ekonomi, esnafa kira desteği, bankalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar diğer başlıklar şu şekilde:

  • İş yeri kira olan esnafa 3 aylığına büyükşehirlerde 750 TL, şehirlerde 500 TL destek vereceğiz. Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 olan esnaf kesimine 3 ay süreyle ayda bin lira destek ödemesi yapacağız.
  • Her alanda Türkiye'yi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracak adımlar atıyoruz. Bugünkü kabinemizde Milli Uzay programımızın sunumunu dinledik. İnşallah ülkemizin bayrağını uzayda dalgalandıracağımız günler çok yakındır.
  • Faiz, enflasyon, kur sacayakları üzerinden kurulan baskıların ve bunların maliyetlerinin üstesinden gelebilmek için yoğun mücadele içindeyiz. Faizlerin makul seviyelere inmesi için çalışıyoruz.
  • Bankalarımız uluslararası standartların öngördüğü asgari desteğin oldukça ileri seviyelerinde bulunuyor.

"Birikimlerinizi dolardan TL'ye çevirin"

  • Bankalarımızın döviz açığı bulunmadığı gibi döviz fazlası vardır. Bankalarımız yıl içinde vadesi dolan sendikasyon kredilerini yüzde 90'ın üzerinde oranla yeniledi.
  • Halkımızın tasarruflarını TL olarak değerlendirmesini teşvik etmek istiyoruz. Birikimlerinizi dolardan TL’ye çevirin.
  • Salgın şartlarına rağmen yılın ilk 11 ayında organize sanayi bölgelerinde 251 fabrika üretime başladı. Üretim tarafındaki bu güzel gelişmelerin istihdama etkilerini görüyoruz. Aldığımız tedbirler sayesinde Eylül'de işsizlik oranı geçen seneye göre 1,1 puan gerileyerek yüzde 12,7 olarak gerçekleşti.
  • Daha önce ülkemizle ilgili olumsuz tablolar çizen kurumlar değerlendirmelerini bizim dediğimiz yere getirmeye başladılar. Üretimin, ticaretin ve finansın tek merkezli hale dönüşmesinin sıkıntıları pandemide daha iyi görüldü.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.